08 Ekim 2017 13:38

Okul sıraları için Suriyeli çocuklar hesaba katıldı mı?

CHP Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a Suriyeli çocukların eğitim planını sordu.

Paylaş

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Milli Eğitim Bakanı'na Adana'da okul çağında olup okula giden ve gitmeyen öğrencilerin sayısını, bunların kaçının Suriyeli çocuklar olduğunu sordu. Türkmen, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a Adana'da bulunan okulların durumuna ilişkin soru önergesi verdi.

Okullardaki sıra sayılarının Suriyeli çocuklar da hesaba katılarak düzenlenip düzenlenmediğini soran Türkmen, “Sınır kapılarını açtınız, okul kapılarını da açtınız mı?” diye sordu.

AKP hükümetlerinin iktidara geldiği 2002 yılından beri eğitim alanında yapılan değişikliklerin ülkede sağlam bir eğitim sistemi oturtmaktan ziyade kafa karıştırmaktan öteye gidemediğini belirten Türkmen, eğitimin bireylerin sağlıklı toplumsal ilişkiler kurabilmesi, bilimde, ekonomide, kültürel mirasın korunmasında ülkeyi ileri götürmesi için büyük önem arz ettiğini söyledi.

2002 yılından bu yana sürekli yapılan değişikliklerle eğitim sisteminin yapboz tahtasına döndüğünü belirten Türkmen, bakandan Milli Eğitim Bakanlığı’nca, okulların serbest kıyafete geçmesinin aile ve çocuk üzerinde etkilerine dönük herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığına dair bilgi istedi.

Adana’da öğrenim çağında olup okula giden ve gitmeyen öğrencilerin ve bu öğrencilerden kaçının Suriyeli çocuklar olduğunun sayısal verilerini soran Türkmen, velilerin büyük çoğunluğunun sınıfların kalabalık, dersliklerin yetersiz olmasından şikayetçi olduğunu vurguladı. Bu durumun eğitimin kalitesini düşürdüğünü söyleyen Türkmen, Adana genelinde eğitim kurumlarındaki derslik sayıları ve mevcut sıra sayısının öğrenciler için yeterli olup olmadığı sorusuna da yanıt istedi.

Okullardaki sıra sayılarının Suriyeli çocuklar da hesaba katılarak düzenlenip düzenlenmediğini soran Türkmen, “Sınır kapılarını açtınız, okul kapılarını da açtınız mı?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

La Liga’dan Katalan kulüplerine bağımsızlık tehdidi

SONRAKİ HABER

Narmanlı Han’dan, akıl hastanesinde konsere: Murat Ertel

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa