08 Ekim 2017 11:50

Silivri Cezaevinde Kürtçe savunmaya engel

Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Silivri Cezaevinde Kürtçe bilen olmadığı gerekçesiyle tutukluların Kürtçe savunmalarına el konulduğunu söyledi.

Paylaş

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi Avukat Selin Yıldırım, Silivri Cezaevinde “Kürtçe bilen yok” gerekçesiyle tutukluların Kürtçe savunmalarına el konulduğunu söyledi.

Müvekkilinin verdiği Türkçe savunmayı tercüman vasıtasıyla Kürtçeye çevirdikten sonra cezaevine geri götürdüğünü anlatan Yıldırım, “Dosya evrakı olduğu için kendilerine teslim ettik. Gardiyanlar da bunu gördü. O gün görevli olan gardiyan ‘burada ne yazdığını bilmiyorum, bunu çevirecek kimse de yok’ diyerek almadı. İnfaz koruma memurlarından yetkililerle de görüştük ancak kesinlikle kabul edilmedi. Resmi olarak da evrakı teslim etmemize izin verilmedi. İlginç olan müvekkilin içerde yazdığı savunmaya da el koydular” dedi. Uygulamaya dayanak olabilecek kanun maddesi, yönetmenlik veya  tebliğnamenin olmadığını söyleyen Yıldırım, tamamen görevlilerin kişisel kararlarıyla tutukluların savunma hakkının engellendiğini ifade etti.

‘TEPKİ GELMEZSE YAYGINLAŞTIRIYORLAR’

Uygulamanın “savunmayı kısıtlamak” anlamına geldiğini dile getiren Yıldırım, “Bugün Kürtçe savunmaya el konulacak, yarın iddianameye el konulacak, sonra ifadeye el konulacak… Bu onun göstergesidir. Zaten cezaevine götürdüğümüz zaman evraklar inceleniyor. Bu da savunmanın kısıtlanması anlamına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Bir uygulama başlatılırken, ilk olarak bir adım atılır. Bu atılan adıma tepki gelmezse ona göre yaygınlaştırıyorlar” diyen Yıldırım, cezaevlerinde ana dili önündeki engellerin 2009 KCK operasyonları döneminin daha da gerisinde olduğunu söyledi. (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hadımköy'de lojistik deposunda yangın

SONRAKİ HABER

8’inci Halkevleri Basın, Yayın ve Dayanışma Ödülleri: Evrensel’e 2 ödül

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...