BMC’de haklar ve ücretler geriye gitti

BMC’de haklar ve ücretler geriye gitti
BMC’de haklar ve ücretler geriye gitti

İzmir'den bir BMC işçisi MESS ile yapılacak sözleşme öncesi fabrikadaki durumu yazdı.

BMC işçisi
İzmir 

Askeri araç ve otobüs üreten BMC firmasının işçisiyim. Aslında hiçbir dönem zarar etmemiş olan firmada dönem dönem iniş-çıkışlar varmış gibi gösterilerek haklarımız ve ücretlerimiz sürekli geriye çekilmiş durumda. 

“BMC’nin BMC olduğu zamanlar” diye bahsedildiği, insanların memuriyeti, belediyedeki işlerini bırakıp çalışmak için yarıştığı dönemlerde fabrikada işçi maaşları asgari ücretin 4 katı idi. Şu anda ise ücretlerin asgari ücretten 200-500 lira fazla olduğunu söylemekten utanıyor insan. 

Kurulduğu yıllardan bu yana işyerinde Türk Metal Sendikasının olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yeni bir işçi olarak en çok merak ettiğim şeylerden biri; nasıl olur da yıllarca sendikalı olan bir işyerinde ücretler artmaz azalır?

FAZLA MESAİ VE İKRAMİYELERLE GEÇİNEBİLİYORUZ 

“Keşke mesai olsa da kalsak, geçimimizi sağlasak” konumunda çalıştığımız fabrikada, el değiştirmenin ve eylemlerin olduğu zamandan çok az işçi arkadaş kalmış. Onların anlattıklarıyla şimdiki durum arasında bile aslında ciddi farklar var.

Maaşlardan öte ikramiyelere kilitlenmiş şekilde çalışmamızı sürdürdüğümüz bu süreçte zam dönemi yaklaşıyor. Açıklanan taslağı da aslında tam anlamıyla ilk Evrensel’den duydum desem yeridir. İyi zam alacağımız söylentileri zaten fabrikada geziyor. Yaklaşık yüzde 40’larda zam aslında fena değil, ama zaten bizlerin maaşları eylemlerden sonra çıkan arkadaşlarla birlikte iyice aşağı çekilmiş durumda. 

Bahsedilen iyileştirmeler için biz ne gerekiyorsa yapmaya hazırız ama açıkçası sendikacıların bizler için böyle bir zam alabileceğini düşünmüyorum. Başkanın kararlılık açıklamalarına gelirsek umarım masaya oturduğunda da bizim adımıza aynı kararlılığı sergiler.

Zaten sadece kurumsallık ve ikramiyeleri sayesinde işçi bulan BMC’de koşullar değişmezse yakında cazibesini ve çalışma huzurunu kaybeden sıradan giriş-çıkış fabrikası olmanın önüne geçemez diye düşünüyorum. O yüzden bu dönem iyi bir sözleşmeyle iyi bir zam alınması ve sosyal haklarda iyileştirme şart olarak duruyor. Hiç inandırıcı gelmeyen bu taslağı bile ‘umuttur’ deyip sahiplenmekten başka çare görünmüyor bize.

İLGİLİ HABERLER

DİĞER HABERLER