07 Ekim 2017 23:21

İsot: Kimisi için kış hazırlığı kimisi için geçim kaynağı

Urfa’nın Birecik ilçesinde isot ve biber salçası bazı kadınlar için kış hazırlığı bazıları kadınlar için ise geçim kaynağı oluyor.

İsot: Kimisi için kış hazırlığı kimisi için geçim kaynağı

Paylaş

Urfa’nın Birecik ilçesinde yıllık pul biber (isot) ve biber salçası kimi kadınların kış hazırlığı olurken, kimi kadınların da geçim kaynağı oluyor. Sancak Mahallesi’nde hem yıllık biber ihtiyacını karşılamak hem de yaptığı işten para kazanmak için acı bibere katlanmak zorunda kalan 52 yaşındaki 4 çocuk annesi Aysel Taş, mutfakların vazgeçilmezi isotu ve biber salçası yapımını anlattı.   

ACIYA ALIŞIYORLAR

Ekmek parası için acıya katlanmak zorunda kaldıklarını belirten Taş, yaptıkları işin zahmetli olduğunu söyledi. Taş, önce acı biberleri yıkayıp, sapından ayırdıktan sonra doğradıklarını ifade etti. Daha sonra damda kurumaya bıraktıklarını anlatan Taş, “Sonrasında getirip makineye vuruyoruz. Tekrar kuruması için dama seriyoruz. Kuruduktan sonra sitillere koyarak salça olarak satışa sunuyoruz. Biberin dışında, domates salçası da yapıyoruz. O da aynı işlemlerden geçiyor. Biberden aynı zamanda pul biber (isot) yapıp satıyoruz. Pul biber yapımı biraz daha uğraş isteyen zahmetli bir iş. Biberler damda güneşte kuruduktan sonra rengini alması için poşetlere konularak tekrar güneşte bir süre bekletiyoruz. Özellikle acı biberler çok zahmetli. Ellerimiz yanıyor. İlk başlarda zorlanıyoruz. Daha sonra ellerimiz alışıyor” dedi. 

DÖRT AY ÇALIŞABİLİYORUZ

Yılın 4 ayı çalışabildiklerini belirten Taş,  “Biz ailece bu işi yapıyoruz. Pul biberin kilog-ramını 35 ile 40 TL arasında satıyoruz. Biber salçasını ise 25 TL’ye satıyoruz. Domates salçasını da 15 ile 20 TL arasında satıyoruz. Günlük kazancımız müşterilere bağlı. Bazen 200 TL’ye kadar kazandığımız günler de olu-yor” dedi. (Urfa/MA)

ÖNCEKİ HABER

Çavuşoğlu'dan İdlib açıklaması: Amaç çatışmaları önlemek

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa