30 Temmuz 2012 06:44

CHP ve Emniyet Billur Tuz patronunun yanında

CHP'li belediyeler ve emniyet Billur Tuz işvereni için seferber oldu. Direnişleri boyunca pek çok emek örgütü Billur Tuz işçilerine tam destek verirken, CHP belediyeleri, ilçe örgütleri ve emniyetteki polisler ise, Billur Tuz patronundan yana tutum alıyor. Hatta direnişteki işçilerin yerine çalışması için iş

CHP ve Emniyet Billur Tuz patronunun yanında

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

PATRON CHP VE POLİSTEN, İŞÇİ İSE EMEK ÖRGÜTLERİNDEN BESLENİYOR

Billur Tuz işçilerinin direnişi sendikalar ve emek örgütlerinden de sürekli destek alıyor. En son Petrol-İş Aliağa Şubesi, direniş çadırının yanına kendi destek çadırını kurmuştu. Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da, Dikili' de gerçekleşen Emek Yaz Kampı'ndan çok sayıda sendika yöneticilerinden oluşan bir heyetle Billur Tuz işçilerini ziyaret etmiş, direnişinin bütün emek örgütleri tarafından desteklenmesi çabalarını sürdüreceklerini belirtmiş ve işçi sınıfının kendi partisinde örgütlenerek siyaset yapması gerektiğini söylemişti. Billur Tuz işçileri emek örgütlerinden destek alırken, Billur Tuz patronu da kendi sınıfından yana olan kurum ve siyasi partilerden destek alıyor.

CHP VE EMNİYET BİLLUR TUZ' A İŞÇİ GÖNDERİYOR

CHP yönetimleri ve belediyeleri, sıkça kullandığı "Emek en yüce değerdir" sloganının tersine işçilerin değil de, Billur Tuz patronunun talebine yanıt veriyor. CHP ilçe örgütleri ve CHP'li Çiğli ve Bayraklı belediye başkanları, Billur Tuz patronunun isteği üzerine direnişteki işçilerin yerine çalışması için işçi gönderiyor. Her gün 5-10 kişilik gruplar halinde iş başvurusuna gelen işçilerin çoğu Çiğli ve Bayraklı belediyesi tarafından gönderildiklerini söylerken, bazı işçiler de emniyetteki polisler tarafından gönderildiklerini söylüyor.

İş başvurusu için gelip, direniş çadırını büfe sanarak su isteyen işçilerden biri, direnişçi işçilerden bilgi alınca iş başvurusu gelen 6 kişilik grubu, Şahin isimli polis memurunun gönderdiğini söyledi. Direnişçi işçiler ve Tek Gıda-İş Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse, direnişin ilk gününden beri polislerin fabrika içinde Billur Tuz patronunun hizmetinde olduğunu gördüklerini dile getirdi.  CHP'den bazı milletvekillerinin direniş alanını ziyaret ederek işçilerin yanında olduklarını söylemesi ile belediye ve ilçe örgütlerinin direnen işçilerin yerine çalışması için işçi göndermesinin nasıl bir çelişki ve tutarsızlık olduğunu anlamadıklarını söylediler.

'CHP DE PATRONLARIN YANINDA YER ALIYOR'

CHP'nin ve CHP'li belediyelerin Savranoğlu işçilerinin direnişinin karşısında da aynı tutumu aldığının altını çizen işçiler ve Köse, "CHP gerçekten işçilerden yana olup, İzmir'deki gücünü belediye başkanlarını bu yönde harekete geçirerek kullansaydı, patronlar bu hukuksuzluğa cesaret edemezdi.  Ama CHP de, diğer sermaye partileri gibi işçi emekçi edebiyatı yapıp, patronların yanında yer alıyor" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bir Kürt söylencesi; Bedirhan

SONRAKİ HABER

Zimbabve’de ölümlerin sorumlusu polis ve asker

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa