TAYAD'lı aileler bir kez daha tek tip kıyafeti protesto etti

TAYAD'lı aileler bir kez daha tek tip kıyafeti protesto etti

İstanbul Taksim’de bir araya gelen TAYAD’lı aileler, hükümetin tutuklular için gündeme getirdiği tek tipe tepki gösterdi.

İstanbul Taksim Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen TAYAD'lı aileler hapishanelerde dayatılmak istenen tek tip kıyafete karşı eylem yaptı. 

“Tek tip elbise kefendir.Giymedik giymeyeceğiz” pankartı açan TAYAD'lı aileler, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Tek tip elbise kefendir giymedik giymeyeceğiz” sloganları attı.

Tek tip elbise uygulamasına tepki gösterilen açıklamada da ülkede tasfiye ve teslimiyet politikalarının uygulanması için hapishanelerin hep saldırı altında olduğu anlatıldı. 

Basın açıklamasında, “Devrimci tutsaklara aynı saldırı 1980’lerde cuntacı general emperyalizmin uşağı Kenan Evren tarafından yapıldı. Saldırı direnişle karşılandı. Tek tip elbise giymedikleri için tutsaklar aylarca aileleriyle, Avukatlarıyla görüştürülmedi; Mahkemelere çıkarılmadı. Devrimci tutsaklar Apo, Fatih, Hasan, Haydar tek tip elbiseye karşı başlatılan 1984 açlık orucunda ölümsüzleşti ama devrimcilere tek tip elbise giydiremediler. AKP iktidarı devrimci tutsaklar üzerinde aynı politikaları uygulamaya çalışıyor ama başaramayacak” ifadelerine yer verildi. (İstanbul/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net