07 Ekim 2017 16:18

KESK’in Bakirköy'deki oturma eylemine destek

KESK İstanbul Şubeler Platformu üyelerinin Bakırköy’deki oturma eylemine DİSK, CHP, HDP, Haziran Hareketi ve BDSP destek verdi.

Paylaş

KESK İstanbul Şubeler Platformu üyeleri, OHAL kapsamında ihraç edilen ve açığa alınan üyeleri için Bakırköy Özgürlük Meydan’ında oturma eylemi 33 haftadır devam ediyor. Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi günleri gerçekleşen eyleme bu hafta DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Bölge Temsilcileri, CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, CHP Bahçelievler yöneticileri, Haziran Hareketi, HDP Bakırköy İlçe yöneticileri ve BDSP destek verdi.   
Oturma eyleminde KESK üyeleri “Haksız hukuksuz ihraçlara hayır, işimizi istiyoruz” dedi. 

'FAŞİST UYGULAMALARA KARŞI BİRLEŞMELİYİZ'

Eylemde ilk olarak konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KHK ile işten atılıp direnişe geçenleri selamlayarak, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşananların 12 Eylül dönemini geçtiğini söyledi. Beko, “Bu faşist uygulamalara karşı bütün emekçilerin birleşmesi gerekiyor” dedi.

Daha sonra sözü KHK ile ihraç edilen ve 33 haftadır işini isteyen BES 1 Nolu Şube Başkanı Dursun Doğan aldı. Doğan, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın direnişlerinin tüm dünyaya AKP faşizmini teşhir ettiğini, arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılmaları ve işe geri dönmelerini talep ettiklerini vurguladı. Doğan, Gülmen ve Özakça’nın avukatlarının tutuklandığı, bunun da iki eğitimciden ne kadar korkuluğunu ortaya koyduğunu aktardı. Doğan, duyarlı kesimleri 20 Ekimde  Ankaradaki Gülmen ve Özakça’nın mahkemesine davet etti.

'BASKI REJİMİ İLE YÖNETİLİYORUZ'

Daha sonra konuşan CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, "Böyle güzel bir ülkede kardeşçe, barış içinde, özgürlüklerin ve demokrasinin inşa edildiği şekilde yönetilmesi gerekiyor. Maalesef ülkemiz zor günlerden geçiyor. Baskı rejimi ile yönetiliyoruz. Hakkında herhangi bir soruşturma olmamış, herhangi bir suç işlememiş çok sayıda akademisyen, gazeteci maalesef  cezaevinde. Akademisyenler ve gazeteciler bu ülkenin değeridir. Bu ülkedeki düşüncenin, bilimin gelişmesine katkı sunan insanlardır" dedi.

CHP’li Emre, eyleme desteğini belirterek, AKP hükümetinin herkesi tutuklayarak kendisi için bir adalet ortamı sağlamaya çalıştığını söyledi.

Eylem halaylar ve bakırköy halkının emekçilere dağıttığı aşureler ve türkülerle devam etti. (İstanbul/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Gülmen’de bası yarası oluştu, hareket kısıtlılığı var’

SONRAKİ HABER

Kocaeli İSİG: 2019'da 71'i Kocaeli'de, en az 1736 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...