07 Ekim 2017 11:33

AKPM'de AKP öncülüğünde grup kuruldu

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde çoğunluğunu AKP'li parlamenterlerin oluşturduğu 20 üyeli Hür Demokratlar grubu kuruldu.

Paylaş

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde yer alan gruplara yenisi eklendi. Hür Demokratlar adlı 20 üyelik grubun çoğunluğunu AKP'li parlamenterler oluşturuyor.

Gelecek hafta Strasbourg'da genel kurul toplantıları yapılacak olan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) bünyesinde AKP'li parlamenterlerin çoğunluğu oluşturduğu yeni bir siyasi grup kuruldu.

DW Türkçe’nin haberine göre, Hür Demokratlar Grubu (FDG) adı verilen yeni grupta şimdilik 20 üye bulunuyor. Üyeler arasında Türkiye'den 7, İtalya'dan 5, Azerbaycan'dan 4, Romanya, Sırbistan, Bosna-Hersek ve San Marino'dan ise 1'er üye bulunuyor. AKPM bünyesinde siyasi grup kurabilmek için en az 6 ülkeden 20 parlamenterin bir araya gelmesi gerekiyor.

FDG'nin kurulabilmesi için AKPM içinde daha önce Avrupalı Muhafazakarlar Grubu (EC) ve Avrupa Halk Partisi (Hıristiyan Demokratlar – EPP) üyesi olan AKP'li üyelerden bazıları gruplarından istifa etti. Gruplarından ayrılan Yasin Aktay, Mehmet Babaoğlu, Vedat Bilgin, Ahmet Berat Çonkar, Osman Aşın Bak, Taha Özhan ve Şirin Ünal FDG kurucu üyeleri arasında yer aldı. AKP'li üyeler bu sayıyla grubun en önemli unsuru haline gelmiş durumda.

BAŞKAN İTALYAN

FDG'nin başkanlığına ise İtalyan parlamenter Adele Gambaro getirildi. Gambaro İtalya'da Senato üyesi. Bir dönem  popülist siyasetçi Beppe Grillo'nun "5 Yıldız Hareketi"nde siyaset yaptı. Bu hareketten ayrıldıktan sonra liberal-popülist eğilimli ALA hareketine dahil oldu. Gambaro FDG kurucu başkanı olmadan önce AKPM Liberal Grup üyesiydi.

Liberal, muhafazakar ve Hıristiyan Demokrat kökenlilerden oluşan FDG'nin tam olarak neden kurulduğu ve AKPM bünyesindeki siyasi yelpazede nerede yer alacağı henüz netlik kazanmış değil.

AKPM'DEKİ 6'NCI GRUP

FDG bundan böyle Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubu, Sosyalistler-Demokratlar-Yeşiller Grubu (SOC), Avrupa Muhafazakarlar Grubu (EC), Liberal Grup (ALDE) ve Avrupa Birleşik Sol Grubu'nun (GUE) yanında AKPM bünyesindeki 6'ncı siyasi grup olacak. Rus parlamenterlerin muhafazakar kanadının da Rusya heyeti AKPM'ye döndükten sonra FDG'ye katılabileceği söyleniyor.

Buna karşılık bu yılın ikinci yarısında kurulduğu için FDG'nin iç tüzük gereği 2019'a kadar AKPM bütçesinden faydalanabilmesi mümkün görünmüyor. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dikili'de tutuklu gazeteci Gökmen Ulu için özgürlük çağrısı

SONRAKİ HABER

"Ceren Özdemir'in katilinin 2 arkadaşı da firar etti" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa