07 Ekim 2017 11:06

Dikili'de tutuklu gazeteci Gökmen Ulu için özgürlük çağrısı

İzmir’in Dikili İlçesi’nde, tutukluluğunun 134. gününde gazeteci Gökmen Ulu için basın açıklaması düzenlendi.

Paylaş

19 Mayıs'ta gözaltına alınan, bir hafta sonra tutuklanan ve 134 gündür Silivri Ceza Evi’nde bulunan Sözcü Gazetesi Muhabiri Gökmen Ulu ve tutuklu gazeteciler için basın açıklaması düzenlendi.

Gökmen Ulu’nun memleketi olan Dikili’nin Atatürk Meydanı’nda yapılan Mitinge CHP Genel Sekreteri İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, bazı CHP milletvekilleri, Bergama ve Dikili Belediye Başkanları, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, DİSK-Genel İş Şube Başkanları, ADD Şube temsilcileri, ekoolji görgütü temsilcilerin yanı sıra, aydınlar, yazarlar ve  Dikilili vatandaşlar katıldı.  Adalet ve özgürlük istemi ile toplanılan basın açıklamasında Gökmen Ulu’nun ailesi de hazır bulundu.

Demokratik kitle örgütü ve sendikaların destek verdiği açıklamada ‘Gökmen Ulu gururumuzdur’,  ‘Gazetecilik suç değildir’ pankartları açıldı. “Özgür basın susturulamaz”, “Gökmen Ulu yalnız değildir”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Gökmen Ulu Onurumuzdur” sloganları atıldı.

Gökmen Ulu cezaevinden gönderdiği mesajında "Şerefimle girdiğim bu yerden şerefimle çıkacağım. Bir fırtına beni memleketimin güzel insanlarından, sevdiklerimden ve yuvamdan kopardıysa da kısa bir zaman sonra hepinizle kucaklaşacak olmanın umudu içindeyim" dedi.

Açıklamanın ardından hükümet tarafından basın organlarına yapılan dikkat çekildi. Dile getirilen konuşmalarda, Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel, Birgün gibi muhalif gazetelere yapılanların diktatörlüğün ve faşist anlayışın göstergeleri olduğu ifade edildi.

Eyleme, işçi sendikaları ve çevre örgütleri temsilcileri de destek verdi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rusya: Ebu Ömer el Şişani’yi öldürdük 

SONRAKİ HABER

Kolombiya’da genel grev | Halk sokağa çıktı, polis şiddet uyguladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...