07 Ekim 2017 15:12

Rusya: Ebu Ömer el Şişani’yi öldürdük 

Rusya Savunma Bakanlığı ABD'nin daha önce öldürdüğünü iddia ettiği Ebu Ömer el Şişani’yi öldürdüğünü açıkladı.

Rusya: Ebu Ömer el Şişani’yi öldürdük 

Paylaş

Sputnik’in haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonlarda, IŞİD’in Kuzey Kafkasyalı etkili saha komutanlarını öldürdüğünü, öldürülenler arasında ABD'nin daha önce öldürdüğünü iddia ettiği Ebu Ömer el Şişani’nin de yer aldığını ifade etti.

Gazetecilere konuşan Konaşenkov, Suriye’nin Ebu Kemal bölgesinde, IŞİD’in içerisinde Kuzey Kafkasyalı militanlar da dahil 30 militanın bulunduğu komuta merkezine yaptıkları saldırının sonuçlarını incelediklerini belirtti.

Konaşenkov “Farklı kanallardan aldığımız ve doğruladığımız bilgilere göre, IŞİD’in Kuzey Kafkasyalı etkili saha komutanları olan ve uzun bir süredir Irak’ta saklanan Ebu Ömer el Şişani, Alyauddin el Şişani ve Selahaddin el Şişani öldürüldü. Suriye’deki IŞİD militanlarına yönelik operasyonlar devam edecek” dedi.

ABD daha önce Ebu Ömer el Şişani’nin öldürüldüğünü iddia etmişti.

‘120 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ’

Konaşenkov, son 24 saatte gerçekleştirilen hava saldırılarında ise Tacikistan, Irak, Kuzey Kafkasya kökenli 120 militanın öldürüldüğünü ifade etti.

Konaşenkov “Ebu Kemal bölgesinde bir mukavemet noktası vuruldu. Tacikistan ve Irak’tan 40 terörist öldürüldü. Ayrıca yüksek kalibreli silahlar yüklü 7 araç imha edildi. Mayadin’de vurulan komuta merkezinde ise 9’u Kuzey Kafkasyalı 80 militan öldürüldü. Yüksek kalibreli silahlar yüklü 18 arazi aracı, 3 mühimmat deposu imha edildi” dedi.

‘DEYR EZ ZOR’DA 60 YABANCI MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ’

Konaşenkov, Deyr ez Zor’un güneyinde, Fırat Nehri boyundaki BDT ülkelerinden, Tunus ve Mısır’dan 60 yabancı militanın da öldürüldüğünü, yüksek kalibreli silahlar yüklü 12 arazi aracının imha edildiğini belirtti.

Son hafta boyunca Rus istihbaratı tarafından IŞİD’in Ebu Kemal bölgesindeki komuta merkezlerinin yanı sıra Mayadin’e ve Deyr ez Zor’un güneyine gitmek için kullandıkları güzergâhları tespit edildiğini ve teröristlere karşı bu bölgelerde son 24 saatte operasyon gerçekleştirildiğini aktardı. Konaşenkov, IŞİD’in yabancı militanlarının da Irak üzerinden ülkeye geldiğini belirtti. (DIŞ HABERLER)
 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: İdlib'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek

SONRAKİ HABER

Bangladeş'te yerel seçimde silahlı saldırı: 7 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa