07 Ekim 2017 10:33

Mersin'de Fabrika atıkları denizin rengini değiştirdi

Mersin Karaduvar Mahallesi’nde fabrika atıklarının arıtılmadan denize tahliye edilmesi nedeniyle sahil kesiminde denizin rengi siyaha döndü.

Paylaş

Mersin Karaduvar Mahallesi’nde fabrika atıklarının arıtılmadan denize tahliye edilmesi nedeniyle sahil kesiminde denizin rengi siyaha döndü. Mahalle muhtarı Fikret Altan, MESKİ’nin kirli suyu bırakan firmayı geçen yıl tespit ettiğini söyledi. Eski belediye başkanlarından Kasım Canbolat da kirliliği gözler önüne seren fotoğrafları kamuoyuyla paylaştı.

Mersin Yaşam Gazetesinin haberine göre, Karaduvar Bölgesi'nde faaliyet yürüten bir fabrikanın, kirli sularını herhangi bir arıtmaya tabi tutmadan, yağmursuyu kanalına bırakması nedeniyle denizin yüzeyinde siyah bir tabaka oluştu. Yağmursuyu kanalından gelen kirli suyun kesilmesinden saatler sonra denizin yüzeyi normal görüntüsüne döndü.

Karaduvar Mahallesi Muhtarı Fikret Altan kirli sularla ilgili Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ)’ye verdiği dilekçesinin ardından MESKİ yetkilileri gelerek bölgede incelemede bulundu. MESKİ yetkilileri yaptıkları inceleme sonucu Targıs Tarım ve Gıda Ürünleri fabrikası atıklarını denize tahliye ettiğini tespit etti.  Muhtardan alınan bilgiye göre fabrika MESKİ’nin kararına itiraz etti. Ancak MESKİ yetkilileri fabrika ve sahilde tekrardan yaptığı incelemeler sonucunda sahildeki kirli suyun söz konusu fabrikadan gelen atıklardan kaynaklandığını bir kez daha tespit etti.

Ancak aradan geçen zamana rağmen ilgili fabrika arıtma için tedbir almadı ve kirli sularını, yağmursuyu kanalı yoluyla denize bırakmaya devam etti. Fabrikanın atıkları nedeniyle deniz yüzünde siyah bir tabaka oluştu. Deniz suyu rengindeki bu değişiklik vatandaşlardan tarafından fotoğraflarla belgelendi.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI FOTOĞRAFLA BELGELEDİ

Eski Adanalıoğlu Belediye Başkanı M.Kasım Canpolat da deniz kirliliğini belgeleyen fotoğrafları kamuoyuyla paylaştı.  

Canbolat, “Bölgedeki fabrikalar zaten insan sağlığını büyük ölçüde tehdit eden atıklara sahip. Bu atıkların denize tahliye edilmesi sebebiyle hem bir doğa katliamı yaşanmakta hem de insan sağlığı ve deniz canlıları büyük ölçüde tehdit altındadır. Bu zehirli atıkların denize dökülmesi asla kabul edilebilir bir durum değildir” dedi.

Yetkilileri göreve çağıran Canpolat “Bu atıkların denize dökülmesi kimin kontrolündedir? Yetkililerin bu doğa katliamı ile ilgili bilgisi var mıdır? Denize dökülen bu atıkların insan ve deniz canlıları açısından ne tür tehlikeler barındırmaktadır? Bu ve buna benzer birçok sorumuz cevap bekliyor. Ben buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğüne sesleniyorum ve kendilerini göreve davet ediyorum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İdlib için askere 'görev emri' verildi

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa