07 Ekim 2017 04:22

Kadın gazeteciler: 'Kadın kalemiyle hakikatin izindeyiz'

7 Ekim Kürdistan Kadın Gazeteciler Günü'ne dair konuşan kadın gazeteciler: 'Kadın gazetecilerin sesi kısılmak isteniyor.' diyor.

Paylaş

Özgür Gündem Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Gurbetelli Ersöz’ün yaşamını yitirdiği 7 Ekim Kürdistan Kadın Gazeteciler Günü dolayısıyla konuşan kadın gazeteciler “Kadınların sesi olma iddiasını taşıyor, öncülük ediyoruz. Baskı, gözaltı, tutuklama ve KHK’lere rağmen çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadın kalemiyle hakikatin izinde yürümeye devam edeceğiz” dedi.

‘KADIN KALEMİYLE HAKİKATE’

JINNEWS Muhabiri Safiye Alagaş, kadın gazetecilerin bıraktığı miras ile bugünlere geldiklerini kaydetti. Dünya kadınlarının sesi olmayı hedeflediklerini vurgulayan Alagaş, “Kadına yönelik şiddet ve istismarı teşhir ediyor, kadın özgürlük mücadelesinin büyütülmesi için haberlerimiz ile mücadele ediyoruz. Bu nedenle sorumluğumuz büyük” dedi. 

Kadın gazeteciler olarak büyük zorluklarla karşı karşıya kaldıklarının altını çizen Alagaş, “Bugün de kadın gazetecilerin sesi kısılmak isteniyor. Temel nedeni ise kadınların sesini duyurdukları içindir. Baskı, gözaltı, tutuklama ve KHK’lere rağmen çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kadın kalemiyle hakikatin izinde yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

‘HAKİKAT KARARLILIĞIMIZI YİNELİYORUZ’

Kürtçe günlük gazete olan Welat Gazetesi Editörü Elifcan Alkan da, OHAL ilanıyla birlikte artan baskılardan en çok kadın gazetecilerin nasibini aldığını belirterek, “Baskı ve engellemelere rağmen büyük bir başarıyla karşılıyoruz. Bizim açımızdan çok önemli bir gün, tabii bu kolay elde edilmedi, ağır bedeller ödeyerek bu günü elde ettik” dedi. 

Gurbetelli Ersöz’ün ölüm yıl dönümü olan 7 Ekim’i hatırlatan Alkan, “Bizler en zor günlerde kadın gazeteciliği için mücadele veren arkadaşlarımıza borçluyuz. Baskının en yoğun olduğu dönemlerde gazeteciliğe başladılar, hakikati ve gerçekleri açığa çıkarma yolunda yürüyerek şahadete ulaştılar. Kadın gazeteciler özellikle OHAL ile artan baskılara ve kapatmalara rağmen hiç bir zaman hakikatten taviz vermediler” diye konuştu. Alkan, “Baskı altında olan bütün kadınların sesiyiz ve bu amaçla yürüyoruz. Hedefimiz bütün kadınların özgürlüğüdür. Onların sesini ve rengini duyurmaktır” ifadelerini kullandı. 

‘GERÇEKLERİ YAZDIĞIMIZ İÇİN HEDEF ALINDIK’

1HaberVar Editörü Gülistan Korban ise, gazetecilik faaliyetlerinden dolayı baskı ve engellemelerin hedefi olduklarını ifade ederek, “Hem Kürt kadın gazetecileri olduğumuz için hem de bölgede yaşananları gerçek ve objektif bir şekilde halka aktardığımız için hedef alındık ve alınıyoruz. Bu nedenle 7 Ekim bize kadın kalemiyle gerçekleri aktarmanın önemini ve anlamını bir kez daha hatırlatıyor, Kürt kadın gazeteciler olarak günümüzde de bunu sürdürmeye, tutulan kalemle yazmaya devam edeceğiz” diye belirtti. (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Basketbol Süper Ligi’nde yeni sezon başlıyor!

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa