06 Ekim 2017 16:32

36. İstanbul Kitap Tanıtım Fuarının tanıtımı yapıldı

İstanbul Kitap Kitap Fuarı'nın tanıtım toplantısı yapıldı. 

Paylaş

Bu  yıl 36.’sı düzenlenecek “İstanbul Kitap Fuarı”nın tanıtım toplantısı Taksim’de bulunan Divan Hotel’de yapıldı. 

 

'EDEBİYATA SIĞINMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK'

 

Tanıtım toplantısına TÜYAP Kültür Fuarları Kurumsal İletişim Müdürü Cemran Öder, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Daire Başkanı Sedat Akçakoyunluoğlu ve Kore Cumhuriyeti İstanbul Baş Konsolosu Cha Young-Cheol katıldı. 
 
Tanıtım  toplantısında konuşan TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, “Edebiyat bizi yaşatıyor, gerçekten iyi ki var. Yarım milyon kitapsevere ulaşıyoruz. Edebiyata sığınmaktan başka seçeneğimiz yok” dedi. 

 


 
Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenecek bir başka etkinliğin ise yakın zamanda Göteborg’ta Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Yayınlama Özgürlüğü Komitesi tarafından takdim edilen Prix Voltaire ödülü üzerine olacağını söyleyen Kocatürk, "Metis Yayınları’ndan Müge Sökmen’in yöneteceği, IPA Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Kristenn Einarsson, Turhan Günay ve Evrensel Yayınları adına Cavit Nacitarhan’ın konuşmacı olarak katılacağı panelde Voltaire Ödülü'nün amacı ve bu yılki bağlamı, Türkiye ve dünya ölçeğinde yayınlama özgürlüğü sorunları tartışılacak" dedi.
 
Kocatürk, Türkiye'de bu yıl büyük sıçramayı çocuk kitapları aldığına değinerek şunları söyledi: “İstanbul Kitap Fuarı, Türkiye Yayıncılar Birliği ve TÜYAP tarafından eğitim yayıncılığının önemine dikkat çekmek üzere alanında uzman konuşmacıların katılımıyla PISA 2015 sonuçlarını ülke karşılaştırmalarıyla değerlendirmek üzere 5 Kasım Pazar günü bir panel düzenliyor. Türkiye’den Eğitim Reformu Girişimi’nden Batuhan Aydagül’ün moderatörlüğünde düzenlenecek panelde Singapur’dan Lee Fei Chen, Finlandiya’dan Teuvo Sankila ve Estonya’dan Antti Rammo ülke deneyimlerini paylaşacaklar.”

 

'KORE KÜLTÜRÜNÜ TANIMANIZI BEKLİYORUM'

 

Kore İstanbul Başkonsolosu Cha Young-Cheol, Türkiye ile Kore kültürünün benzerliklerine dikkat çekti. İki ülke arasında  60 yıldır diplomatik ilişkilerin sürdüğünü aktaran Cheol, “Bu fuarda koreli yazarlarla tanismanizi, Kore’nin kültürunu tanimanizi diliyorum” dedi. Bu yıl da Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenecek fuarın resmî açılış töreni ise 4 Kasım saat 12.00’de düzenlenecek.

 

'İYİ Kİ VARSIN EDEBİYAT'

 

“İyi ki varsın edebiyat” temasıyla düzenlenecek fuarın bu yıl ki onur konuğu ülkesi Kore olarak belirlenirken Onur yazarı  da Ayla Kutlu olarak belirlendi. Yurtiçi ve yurtdışından 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı fuarda söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte 300 etkinliğin gerçekleştirilmesi bekleniyor. 4-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan fuarın detaylı etkinlik planı önümüzdeki günlerde açıklanacak. Fuar, haftaiçleri 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonları da 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak. Girişin öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsiz olduğu fuarın bilet fiyatı 5 Lira olarak belirlendi.(İstanbul/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Mehmet Sıddık Damar’a hem tahliye hem ceza

SONRAKİ HABER

Kocaeli İSİG: 2019'da 71'i Kocaeli'de, en az 1736 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...