06 Ekim 2017 16:20

Özge Kandemir, hayatını kaybettiği yerde anılacak

İstanbul Kadıköy'de kamyon çarpması sonucu hayatını kaybeden Özge Kandemir, yarın saat 14.00'da anılacak.

Paylaş

İstanbul Kadıköy'de inşaat kamyonun çapması sonucu yaşamını yitiren Özge Kandemir, cinayetin yıl dönümünde anılacak.  Ancak aradan geçen bir yılı rağmen Kandemir'in katili tutuklu bile değil. Katilin gereken cezayı almamasına ise Kandemir'in teyzesi Evrensel Gazetesi eski Ankara Temsilcisi gazeteci Sultan Özer tepki göstererek, “Adalet Yürüyüşü sırasında başbakan, ‘Adalet sokakta aranmaz’ demişti. Biz bir senedir adaleti mahkeme salonlarında arıyoruz. Hani nerede adalet” diyor. 

Özge Kandemir, 1 yıl önce İstanbul Kadıköy'de arkadaşıyla gezerken yaşamdan koparıldı. Onu yaşamdan koparan ise İstanbul'un farklı bölgelerinde onlarca insan hayatına mal olan hafriyat kamyonuydu. Cinayetinden sorumlu kamyon şöförü Aydın Y. hakkında İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi’nde, 9. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Ancak katil zanlısı Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Oysa yargılamanın 3. duruşmasına Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi tarafından gönderilen raporda, Özge Kandemir ve kazada yaralanan Büşra Özsayın’ın kusursuz, sürücünün ise tam kusurlu olduğu belirtilmişti. Yargılamada yaşanan ihlaller bununla da bitmedi. Duruşmaya Denetimli Serbestlik İnfaz Bürosu’ndan gönderilen raporda ise sanık Aydın Y.’nin adli kontrol kararına uymadığı belirtildi ancak hakim buna rağmen sanığın tutuksuz yargılanmasına devam kararı verdi.

ADALET NEREDE?

Aradan geçen bir yıla rağmen hukuksuzluğun sürmesine tepkili olan Özge Kandemir’in teyzesi gazetemiz eski Ankara Büro Temsilcisi Sultan Özer, “Adalet Yürüyüşü sırasında başbakan, ‘Adalet sokakta aranmaz’ demişti. Biz bir senedir adaleti mahkeme salonlarında arıyoruz. Hani nerede adalet. Özge’yi öldüren hafriyat kamyonu sürücüsünün 1 gün bile tutuklu kalmadı” dedi.   Özer, avukatların tutuklanması yönünde talebini hakimin adeta kulaklarını tıkadığını ifade ederek, sanığın adli kontrol hükümlerine bili uymadığını hatırlattı ve “Mahkemenin ‘sürücü tam kusurlu’ raporunun ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’nden de bir bilirkişi heyeti oluşturulup rapor hazırlamasını istedi. Bu talep temmuzda iletildi ama 21 Eylül’de görülen duruşmaya bu rapor da gönderilmedi. Mahkeme heyeti 3 kez değişti. Neden böyle oluyor bilmiyoruz” diye konuştu. 

'ÖZGE İLK DEĞİLDİ'

Genç bir kızın yaşamdan koparıldığını söyleyen Özer, şunları dile getirdi: “ Bu adam hapse girse de Özge’yi geri getiremeyiz. Ama biz hiç olmazsa bu ölüm makineleri başka can almasın, başka annelerin yürekleri yanmasın diye uğraşıyoruz. Bu yüzden Özge’nin ölümünden sorumlu olanların hak ettikleri cezayı almasını istiyoruz. Belki o zaman o kamyonları kullananlar için bu caydırıcı olur ve biraz daha dikkatli kullanırlar. Bir ailenin hayallerini söndürüldü. Kamyonun girmesi yasak olan bir bölgede yüzde yüz kusurla bir can aldı ama tek bir gün bile tutuklu kalmadı. Biz adaleti sokakta değil, mahkemede aradık. Nerede adalet? Özge ne ilk oldu ne de son. Bu ölüm makinaları can almaya devam ediyor. Kim ne zaman dur diyecek buna.”

ANMAYA KATILMAK İÇİN BEKLEMEYE GEREK YOK!

CHP’li vekillerin konuya ilişkin soru önergeleri, araştırma önergeleri verdiğini söyleyen Özer, “Araştırma önergeleri kabul edilmedi. Soru önergelerine yanıt dahi gelmedi. Parlamento duyarsız, hükümet duyarsız, mahkemeler duyarsız. Peki biz kimden isteyeceğiz adaleti. İnsanlar kendi adaletini kendi mi arasın” dedi.

Bir yıl önce yaşama gözlerini yuman Kandemir, Kadıköy Kent Dayanışması ve ailesi tarafından yarın saat 14'te anılacak. Moda Spor Kulübü önünde gerçekleşecek anmaya, hafriyat kamyonu terörüne dur demek isteyen herkes katılabilir. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avcılar Belediyesi işçilerinin eylemi sürüyor

SONRAKİ HABER

Kasım ayı son 9 yılın en kurak ayı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa