06 Ekim 2017 15:19

Vergiye zam yapıyorsanız fındık fiyatını da artırın

Fındık üreticileri, hükümetin açıkladığı fındık fiyatına tepki göstererek eylemler yaparak getirilmek istenen vergi zamlarına da tepki gösterdi.

Vergiye zam yapıyorsanız fındık fiyatını da artırın

Paylaş

Hükümetin açıkladığı fındık fiyatına tepki göstererek eylemler yapan üreticiler, getirilmek istenen vergi zamlarına tepki gösterdi. Hükümetin açıkladığı 10.5 lira alım fiyatının maliyetlerini karşılamadığını söyleyen üreticiler, vergi zamlarıyla durumlarının daha da kötüye gideceğini, bu nedenle TMO’nun fındık alım fiyatını artırması gerektiğini belirttiler. 

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi, Meclise sunulan torba yasa tasarısıyla vergilere yapılmak istenen fahiş zamlar nedeniyle, TMO’nun fındık alım fiyatını revize etmesini istedi. Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra, “Torba yasa içindeki ekonomik yaptırımlarla yaşamımız çekilmez hale getirilmek isteniyor” dedi.

Fındık üreticilerinin mağduriyetinin devam ettiğine dikkat çeken Sağra, fındık fiyatının, yapılan zamlar ve vergiler nedeniyle artırılmasının ertelenemez hale geldiğini vurguladı. Sağra, “Hükümet halkın cebinden elini çekmiyor. Orta vadeli program ile zamları ve vergileri artırıyor. Vergi dilimi yükseltiliyor. Yani emekçilerin gelirleri düşürülüyor. Ekonomik olarak yoksullaşmanın hızlandırıldığına tanık oluyoruz. Üretici köylünün yoksullaşmasının önüne geçmenin bir adımı fındık fiyatlarının artırılması ve TMO’ya fındık verenlere de fark ödemesinin yapılması bir zorunluluk oldu. Hükümetin görevi halkı yoksullaştırmak değildir. Ne yazık ki görüyoruz ki AKP Hükümetinin işi, halkın cebinde kalan üç beş kuruşa da el koymak” dedi.

YOKSULLAŞTIRMAYA ‘DUR’ DİYELİM

Orta vadeli program (OVP) ile üretici köylü de başta olmak üzere emeğiyle geçinenlerin daha da yoksullaşacağını söyleyen Sağra, “Fındığın maliyetini 8.75 TL olarak açıklayıp alım fiyatını 10 TL tavan fiyat olarak belirleyen Hükümetin, torba yasa ile halkın emeğine saldırısına şaşırmıyoruz. Emeğimize, ürünümüze yönelik çıkarılmak istenen yasaları engellemek için tüm emekçiler olarak birlikte hareket etmek zorundayız. Vergilerin; kamu arazilerinin, işletmelerinin satışının durdurulması; emekçilerin gelirini artırıcı önlemlerin alınması için tüm emek kuruluşlarını ortak mücadeleye çağırıyoruz” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Eylül ayında en az 28 kadın öldürüldü

SONRAKİ HABER

İspanya'da 107 metrelik kuyuya düşen çocuğa ulaşılmaya çalışılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa