Eylül ayında en az 28 kadın öldürüldü

Eylül ayında en az 28 kadın öldürüldü

Kadına yönelik şiddet ve cinayetler sürerken eylül ayında en az 28 kadının öldürüldüğü açıklandı.

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre eylül ayında en az 28 kadın öldürüldü.

Kadınların yüzde 21’i ise boşanmak/ayrılmak istedikleri ya da barışma/evlilik tekliflerini reddettikleri için öldürüldü; kadınların yüzde 7’sini ise arkadaş ya da kız kardeşlerinin boşanmak istediği eşleri öldürdü. 15 kadın ateşli silahlarla, dokuzu bıçakla, biri boğularak, ikisi boğazı kesilerek, biri sopayla darbedilerek öldürüldü. İki kadın da çıkartılan koruma kararlarına rağmen öldürüldü. Eylül ayında katledilen kadınların yüzde 21’i göçmen ve mülteci kadınlardı.

TECAVÜZ OLAYLARINDA SADECE 1 TUTUKLAMA!

Eylülde yedi kadına yönelik tecavüz olayları medyaya yansıdı. Tecavüz olaylarının yüzde 71’i kadınların evinde gerçekleşti. Yedi tecavüzcüden ikisi zaten cinsel suçlardan sabıkalı erkeklerdi. Tecavüzcülerden sadece biri tutuklandı; ikisi serbest bırakıldı.  

Yine eylül ayında 29 kadın da tacize uğradı. Taciz olaylarının yüzde 17’si otobüs metro ve diğer toplu taşıma araçlarında yaşandı. Eylül ayında da bir kadın üzerindeki kıyafet bahane edilerek tacize maruz kaldı. Eylülde en az 22 kız çocuğuna da cinsel istismarda bulunuldu. 21 çocuk istismarcısı tutuklandı, ikisi çevredekiler tarafından dövüldü, dokuzu hakkındaki hukuki süreç ise haberlere yansımadı. Çocuk istismarı vakalarından 10’u kız çocuklarının yaşadıklarını öğretmenlerine veya ailelerine anlatmasıyla ortaya çıktı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER kadın cinayeti