06 Ekim 2017 14:39

Washington Post: Trump, İran’la nükleer anlaşmayı bozacak

Donald Trump'ın 2015'te Barack Obama tarafından İran'la imzalanan nükleer anlaşmayı iptal etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 2015’te dönemin ABD Başkanı Barack Obama döneminde İran’la imzalanan nükleer anlaşmayı iptal etmeye hazırlandığı ileri sürüldü.

Washington Post gazetesindeki haberde, Trump’ın, İran’la yapılan nükleer anlaşmanın ülke çıkarlarına uygun olmadığını açıklamayı planladığı iddia edildi.

‘12 EKİM’DE AÇIKLAYABİLİR’

Söz konusu haberde, Trump’ın muhtemelen 12 Ekim’de Ortadoğu üzerine bir konuşma yapacağı ve burada daha kapsamlı bir İran planını ilan edebileceği savunuldu.

Trump’ın bu konuşmasında, “İran’la nükleer anlaşmayı sona erdirdiğini” duyurabileceği de öne sürüldü. 15 Ekim’de İran’ın nükleer anlaşma kurallarına uyup uymadığı konusunda Kongreyi bilgilendirmek zorunda olan Trump yönetiminin, bu tarih dolmadan anlaşmayı kullanım dışı bırakmak ve yerine daha kapsamlı bir strateji koymak istediği belirtildi.

BEYAZ SARAY YALANLAMADI

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, günlük basın bilgilendirmesinde konuya yönelik bir soruya yanıt verirken, anlaşmanın akıbetine ilişkin net ifadeler kullanmaktan kaçındı. Sanders, “Başkan bu konuyla ilgili kararını verdi ve doğru zamanı gelince bunu açıklayacak. Başkanın gündeminde, İran’la ilgili olarak daha kapsamlı bir strateji oluşturmak var. Bu konuda beraber çalıştıkları iyi bir ekip var” diye konuştu.

İLK GÜNDEN BERİ KARŞI

İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) tarafından 2015’te imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri Trump’ın en çok itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkati çekiyor. Göreve geldikten sonra da birçok konuşmasında İran’la nükleer anlaşmayı “ABD tarihinde yapılmış en kötü anlaşmalardan biri” olarak niteleyen Trump, Tahran konusunda sert adımlar atacağı mesajını veriyordu.

RUSYA'DAN TRUMP'A 'DENGELİ OL' UYARISI

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmayı bozmaya hazırlandığı yönündeki haberleri değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Trump’ın “dengeli ve günümüz gerçeklerine uygun” bir karar almasını beklediklerini söyledi.

Kazakistan ziyareti sırasında basın toplantısı düzenleyen Lavrov, “ABD, Avrupa ve uluslararası temsilciler arasında nükleer anlaşmaya ilişkin müzakerelerin sonuçsuz kalmamasını ve Başkan Trump’ın alacağı kararın dengeli ve günümüz gerçeklerine uygun olmasını umuyoruz” dedi.

'ABD'NİN KATILIMI SON DERECE ÖNEMLİ’

5+1 ülkeleri ile İran tarafından kabul edilen İran'ın nükleer programına yönelik Kapsamlı Ortak Eylem Planını uluslararası toplumun en önemli başarılarından biri olarak nitelendiren Lavrov, bu planın tam olarak korunması gerektiğini vurguladı.
Rusya Dışişleri Bakanı, bu çerçevede ABD'nin anlaşmadaki katılımının son derece önemli bir etken olduğunun altını çizdi.

‘GAZETENİN YAZDIKLARI SADECE BİR TAHMİN’

Bu arada Lavrov, Washington Post’un, Trump’ın anlaşmanın ülke çıkarlarına uygun olmadığını ilan edeceği yönündeki habere ilişkin olarak, “Basının fikri benim için saygıyı hak ediyor. Fakat gazetenin yazdıkları yine de sadece bir tahmin” dedi.

İRAN’LA NÜKLEER ANLAŞMA NEDİR?

Anlaşma İran ile ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya arasında tarafından 2015’te imzalandı. Anlaşmaya göre İran’ın taahhütleri;
*Yüzde 5’in üzerinde uranyum zenginleştirme girişimlerine son verilmesi
*Yüzde 20’ye yakın zenginleştirilmiş uranyum stokunun seyreltilerek yüzde 5 seviyesine düşürme veya daha fazla zenginleştirilemeyecek bir biçime dönüştürme yoluyla “etkisiz kılınması”
*Uranyumu zenginleştirmede kullanılacak yeni santrifüj inşa edilmemesi
*Natanz ve Fordo’daki santrifüjlerin yarısından dörtte üçüne kadar olan kısmının operasyon dışı bırakılması
*Yeni zenginleştirme tesislerinin kurulmaması
*Yüzde 3.5 düzeyinde zenginleştirilmiş uranyum stokunun arttırılmaması
*Arak’taki ağır su reaktörlerinin inşaatının durdurulması, nükleer silah üretiminde zenginleştirilmiş uranyum yerine kullanılabilecek plutonyum üretimine girişilmemesi
*Başta Natanz ve Fordo’da olmak üzere diğer tesislerde Uluslararası Atom Enerjisi Örgütüne (IAEA) günlük denetim izni vermek
*Arak reaktörü ve diğer konularda bilgi temin etmek
Diğer ülkelerin taahhütleri:
*Sınırlı, geçici, özel hedefli ve geriye döndürülebilir nitelikte yaptırımlarda gevşetmeye gidilmesi
*İran’ın taahhütlerini yerine getirmesi halinde nükleer nedenlerden kaynaklı yeni yaptırım uygulanmaması
*İran’ın altın ve değerli madenler, otomobil ve petrokimya ürünlerinin ticaretine uygulanan belli yaptırımların kaldırılması
*Belli İran hava yolları uçakları için güvenlik bağlantılı tamir ve denetime izin vermek
*İran’a petrol satışından taksitler halinde 4.2 milyar dolar nakit akışı sağlamak (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP iki dönem şartında rötuşa gidecek mi?

SONRAKİ HABER

DHA muhabirine canlı yayın sırasında tokatlı saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa