06 Ekim 2017 13:55

CHP’li Yarkadaş Adalet Bakanı Gül’e seslendi

CHP'li Yarkadaş, Tarsus Cezaevi’nde aralarında gazetecilerin de olduğu tutukluların işkence gördüğüne ilişkin iddiaları Meclis'e taşıdı.

CHP’li Yarkadaş Adalet Bakanı Gül’e seslendi

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş,  "Tarsus Cezaevi'nde gazetecilere ve tutuklulara yönelik muamele kabul edilemez" dedi. Tarsus Cezaevi’nde aralarında gazetecilerin de olduğu tutukluların işkence gördüğüne ilişkin iddialar TBMM'ye taşındı.

 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?

 

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Gazeteci Erdoğan Alayumat ile Serkan Erdoğan'ı koridorda döven görevlilerle ilgili soruşturma başlattınız mı?” diye sordu. İşkencenin bir insanlık suçu olduğuna vurgu yapan Yarkadaş, “Biz cezaevindeki işkence uygulamasının sadece iki gazeteciye yönelik olduğunu öğrenmiştik. Ancak sadece iki meslektaşım değil, 11 tutuklu daha aynı muameleye maruz kalmış” ifadesini kullandı.

 

SORUMLU OLDUĞUNU CEZAEVİNDE İŞKENCE

 

Gazeteci Erdoğan Alayumat'ın çırılçıplak soyularak koridorlarda sürüklendiğini belirten Yarkadaş, "Bunu yapanlardan hesap sormayanlar, aynı suçun ortaklığını da üstlenmiştir" dedi. Alayumat'ın koridorda sürüklenirken görevli memurların “Gazeteci bunu da yaz” diyerek alay ettiğini belirten Yarkadaş, "Sayın Bakan, tüm bunlar sizin sorumlu olduğunuz bir cezaevinde yaşanıyor" diye konuştu.


HASTANEYE GÖTÜRÜLMELİLER


Gazeteci Alayumat'ın iki saat boyunca süngerli odada tutulduğunu ve ardından koğuşuna götürüldüğünü belirten CHP'li vekil, “İşkence aleni bir biçimde yapılıyor ve insanlık onuru ayaklar altına alınıyor" dedi. Tutuklu gazeteci Erdoğan Alayumat'ın geçici işitme kaybı yaşadığını da belirten Yarkadaş, “Meslektaşımız derhal tam teşekküllü bir hastaneye götürülmelidir” çağrısı yaptı.
 
CHP'li Yarkadaş, “Sayın Bakanla Tarsus Cezaevi'ne gidelim ve tutukluları dinleyelim. İşkence yapanları açığa çıkarıp yargıya teslim edelim. Bir daha hiç kimse işkence yapma cesaretini kendisinde bulamasın” dedi. Cezaevlerinde 181 gazetecinin olduğunu da belirten Yarkadaş, "İşkence olaylarının peşini bırakmayacağız. Gazeteciler sahipsiz değildir. İşkence yapmak alçaklıktır" diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye'nin 8 aylık insan hakları ihlalleri raporu

SONRAKİ HABER

Konya'da PTT’ye ait kargo binasında patlama yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa