10. Uluslararası Bodrum Bale Festivali

10. Uluslararası Bodrum Bale Festivali

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün, yaz aylarında tarihi mekanları sanatla birleştirdiği organizasyonlardan biri olan “Uluslararası Bodrum Bale Festivali” başlıyor. On yıl önce, “Turizmi, kültür ve sanat besler” anlayışıyla başlatılan “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, Bodrum Kalesi’nden 8

Sanatsal içeriği, zengin repertuvarıyla Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünün, Bodrum’a ve dünya sanatına armağan ettiği “Uluslararası Bodrum Bale Festivali” bu yıl 10. yaşını kutlayacak.  Bu yılki festivalin sürprizi ise, dünyaca ünlü Antonio Gades Flamenko Topluluğu olacak. 21 Ağustosta sahne alacak topluluk, adını aldığı ünlü İspanyol dansçı Antonio Gades’in baleye uyarladığı ve Federico Garcia Lorca’nın ünlü eseri olan “Kanlı Düğün”ü ve Flamenca Suit’i  yorumlayacak.                                                                                                        

BODRUM AŞKIYLA BAŞLIYOR GENÇ WERTHER’LE DEVAM EDİYOR
On yıldır Türk Devlet Bale Toplulukları ile yabancı konuk sanatçı ve toplulukların muhteşem performanslarıyla gerçekleştirilen festivalin açılış temsili, 8 Ağustosta, Devlet Opera ve Balesi, Bale Topluluklarının ortak yapımı olan “Bodrum Aşkı” sergilenecek. Eserin koreografisi; Devlet Opera ve Balesi Başkoreografı Mehmet Balkan tarafından 10. Bodrum Bale Festivali için özel olarak hazırlandı.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, edebiyat-bale ilişkisinin çarpıcı örneklerinden biri olan “Genç Werther’in Acıları” adlı eseri, 11 Ağustosta izleyici ile buluşturacak. Fransız koreograf Yannick Boquin, ünlü Alman Yazar Goethe’nin büyük yankı uyandıran aynı adlı romanını, Frédéric Chopin’in müzikleri eşliğinde baleye uyarladı ve eser, 24 Aralık 2011’de İstanbul’da dünya prömiyeri yapmıştı.                                                                                                    

İZMİR DEVLET OPERA VE BALESİNDEN EGE EZGİLERİ
İzmir Devlet Opera ve Balesi, iki temsil ile 14-15 Ağustosta, “Zorba” balesini sahneleyecek. Yunanlı Besteci Mikis Theodorakis’in Ege ezgileriyle zenginleştirdiği ünlü eserinden yola çıkarak, koreografisini Lorca Massine’nin yaptığı eser; evrensel sanatın tüm insanlığı kucaklayan birleştiriciliğinin insan hayatında ne kadar kolaylıklar yarattığının en güzel örneklerinden biri. Eserde dünyaca ünlü DEansçı İrek Mukhamedov konuk olarak yer alacak.
Festivalde 18 Ağustosta Osmanlı Sarayından “Harem” rüzgarı esecek. Koreografisini Merih Çimenciler’in gerçekleştirdiği eserin dekor ve kostümü ünlü Rus Tasarımcı Alexander Vasilliev imzasını taşıyor. Osmanlı usul müziğinin en güzel örneklerinin etnik sazlarla icra edildiği ve Ankara Devlet Opera ve Balesi yapımı olan eser, daha önce de festivalde sahnelenmiş ve izleyicilerin olağanüstü ilgi ve beğenisi ile karşılanmıştı.
 

BİR YAZ GECESİ RÜYASIYLA SONA ERİYOR
10. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin 24 Ağustostaki kapanış temsili,  Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğunun sahneleyeceği  “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı eser ile yapılacak. Modern dansın tadını, Hans Henning Paar’ın çarpıcı ve neşeli koreografisi ve altı değişik parçadan oluşan müzik seçkisi eşliğinde sanatseverlerle buluşturacak eserde, birliktelik ve sevgi ile bu güzel duygulara eşlik eden beklenti ve dileklerin farklı bakış açıları işleniyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net