06 Ekim 2017 00:42

Mersin Emniyeti yargılama mı yapıyor?

Mersin'de 3 Ekim'de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan avukatların sorgusunda Evrensel için "terör örgütü güdümünde yayın yapan" hükmü verildi.

Paylaş

Mersin'de 3 Ekim günü 8 avukata yönelik düzenlenen operasyon kapsamında ev ve büro baskınlarında gözaltına alıanan 3 avukatın ve kendi iradeleriyle ifade vermeye geldiklerinde gözaltına alınan 4 avukatın ifadeleri alınmaya başlandı. Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube sekreteri Özgür Çağlar ve Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Şube Başkanı Mehmet Altuntaş'ın da bulunduğu avukatlara emniyetteki sorgularında skandal niteliğinde sorular yöneltildi.

'TERÖR ÖRGÜTÜ GÜDÜMÜNDE YAYIN YAPAN...'

"Terör örgütü üyeliği", "terör örgütü propagandası", "KCK hukuk komitesi içerisinde yer almak" iddialarıyla suçlanan avukatlardan Ali Bozan'a ifadesinde sorulan bir soruda Evrensel gazetesi "Sol marjinal terör örgütlerinin güdümünde yayın yapan" şeklinde tanımlandı. Aynı soruda muhabirimiz Cemil Uğur'un imzasıyla yayınlanan "Gözaltındaki avukatların dosyalarına gizlilik kararı" başlıklı haberin bağlantısı verilerek "Sol marjinal terör örgütlerinin güdümünde yayın yapan Evrensel isimli internet sitesinde siz Ali Bozan'ın gözaltına alınmanızla ilgili haberlerin yapılarak kamuoyu oluşturulmaya çalışılmıştır." denilerek Evrensel için "terör örgütü güdümünde yayın yapan" hükmü verildi ve gözaltılara ilişkin haberimiz "suça ilişkin delil" sayıldı. ANF News için de "terör örgütü güdümünde yayın yapan" ifadesinin kullanıldığı emniyet sorgunun devamında "Terör örgütü güdümünde yayın yapan ANF News ve Evrensel isimli internet sitelerinde haber yapılarak siz Ali Bozan'ı sahiplendiği tespit edilmiştir. Bu hususta ifadenizi veriniz?' denilerek gözaltının haberleştirilmesi "sahiplenme" olarak tanımlandı.

FEHİM TAŞTEKİN KİTABINA 'NEDEN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMADIN' SORUSU

Sorulan sorulara ilişkin somut bir delil bulunmayan ve sorgulamadan ziyade yargılayan ifadelerin yer aldığı ifade işleminde Bozan'a "Herhangi bir partiye, dernek ya da sendikaya üyeliğiniz var mı?" sorularının yanı sıra “KCK Hukuk Bürosuna katılma süreciniz nasıl gerçekleşti?, PKK terör örgütünün ilimiz yapılanması hakkında bilgi veriniz“ gibi yargı içeren sorular yöneltildi.

Bozan'a, evine yönelik polis basını sırasında el konulan Fehim Taştekin'in "Rojava Kürtlerin Zamanı" adlı kitabı için ise "Bu kitap hakkında neden suç duyurusunda bulunmadın?“ sorusu yöneltildi.

Emniyetin "teknik takip" yaptıklarını belirterek Bozan'a sorduğu telefon görüşmelerinde ise "yarın yola gideceğiz" ifadesi "şehir dışına çıkmaktan bahsettiği, şehir dışında ne gibi örgütsel faaliyetlerde bulunduğu" suçlaması yöneltildi.

Bozan bu sorulara "Avukatlık kimliğim nedeni ile gözaltına alındığımı düşündüğüm için bu soruya savcılıkta cevap vermek istiyorum" şeklinde cevap verdi.

Gözaltındaki avukatların isimleri şöyle: Özgür Çağlar, Mehmet Altuntaş, Ali Bozan, Sebahat Gençtarih, Emrullah Şam, Onur Kale, Rıza Oğuz. Şehir dışında bulunan Bedri Kuran hakkındaki yakalama kararı sürüyor.

{{334241}}

MERSİN EMNİYETİ DAHA ÖNCE DE HAK İHLALLERİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Mersin Emniyeti daha önce de gözaltına aldığı çocuklara şiddet uyguladığı ve işkneceye maruz bıraktığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Şu an Mersin Emniyetinde gözaltında tutulan İHD Mersin Şube Sekreteri Avukat Özgür Çağlar, 26 Şubat 2016 tarihinde yaptığı açıklamada Mersin Emniyeti tarafından gözaltına alınan 45 çocuğun şiddet ve işkence gördüğünü belirtmişti. Gözaltındaki çocuklara çocuklara “Siz Kürt değil misiniz, hepiniz teröristsiniz” denildiğini kaydedilmişti.

Mersin Emniyeti ayrıca kentteki muhalif gazetecilere yönelik gözdağı verme amaçlı gözaltılarıyla biliniyor. Kentte 28-29 Temmuz 2017 tarihlerinde Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanları Serkan Erdoğan ve Özkan Erdoğan, 1 Ağustos’ta Özgürlükçü Demokrasi ve Rojeva Medya gazeteleri dağıtımcıları Zinet Aşan ve Cemile Çiftçi, 10 Ağustos 2017'de Dihaber Muhabiri Berivan Altan, 23 Ağustos 2016'da ise Evrensel Muhabirleri Cemil Uğur ve Halil Polat gözaltına alınmıştı. (Mersin/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski Bakan Faruk Çelik hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa