Torbadan kömür özelleştirmesi çıktı

Torbadan kömür özelleştirmesi çıktı

MTV'de yüzde 40 zam yapılması ile gündeme gelen torba yasadan TTK ve TKİ'nin özelleştirilmesi de çıktı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yüzde 40 zamla gündeme gelen torba yasadan TTK ve TKİ’nin özelleştirilmesi de çıktı. Maden Mühendisleri Odası, tasarının geri çekilmesini istedi. 

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 58 inci maddesi ile 3213 sayılı Maden Kanunu`nun ek 1 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında yapılan değişiklikle Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Türkiye Kömür İşletmelerinin (TKİ) özelleştirilmesinin önü açılıyor. 

Maden mühendisleri Odası yaptığı açıklamada, yapılmak istenen değişikliklerle TTK ve TKİ’ye ait maden sahalarının özelleştirilmesinin amaçlandığına dikkat çekti. Bugüne kadar yapılan maden özelleştirmelerinin, kömür üretimini artırmadığı, istihdam edilen işçi sayısını sürekli düşürdüğünün belirtildiği  açıklamada, “Başta üretime ve istihdama hiçbir katkısı olmayan özelleştirme ve madencilik politikalarından derhal vazgeçilerek başta Zonguldak, TTK ve TKİ  olmak üzere ülke madenciliğine hiçbir yararı olmayacak bu kanun tasarı maddesinin mutlak surette tasarıdan çıkarılması gerekmektedir” denildi. (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net

2 yorum yapılmış

  1. Bekir göktaş 12 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Bu bilgi doğrumu

  2. Ahmet Özkılıç 13 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

    Çok değil en geç yılbaşı zaten anonim ortaklığa hazırız olursa salt çoğunluk hissesini de verir noktayı korlar perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.