HDP'liler Talabani'nin cenazesi için Süleymaniye'ye gitti

HDP'li vekiller, yaşamını yitiren Kürdistan Yurseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani'nin cenazesine katılmak üzere Süleymaniye'ye gitti.

05 Ekim 2017 18:29
Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay'ın da  yer aldığı bir HDP heyeti önceki gün tedavi gördüğü Almanya'da yaşamını yitiren Irak eski Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurseverler Birliği Genel Sekreteri Celal Talabani'nin cenaze törenine katılmak üzere Irak'ın Süleymaniye kentine hareket etti. Diyarbakır'da heyet adına açıklama yapan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Cumartesi günü Diyarbakır'da Talabani için taziye kuracaklarını söyledi.

Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, TBMM Başkan Vekili Pervin Buldan, Parti Sözcüsü Osman Baydemir'in de olduğu HDP'li milletvekilleri, DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in de katılımıyla Celal Talabani'nin cenaze törenine  katılmak üzere bir heyet oluşturdu. Heyet, Süleymaniye'ye hareketinden önce HDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzelendi.

Parti Sözcüsü Osman Baydemir, yaptığı konuşmada Celal Talabani'nin bütün yaşamanı halkının özgürlüğü için adayan, yeri doldurulamayacak büyük bir diplomat olduğunu söyledi.

Diyarbakır'da 7 Ekim Cumartesi günü taziye kurulacağını belirten Baydemir, şöyle konuştu:
"Mam Celal Talabani, bütün Kürdistan coğrafyasında yaşayan tüm Kürt halkının amcasıydı. Güney Kürdistan'da yaşanan yas, aynı zamanda bizim yasımızdır. 40 milyon Kürt halkının ve bize göre yüreği barış için, demokrasi için çarpan tüm halklarının aynı zamanda ortak yasıdır."

"Demokratik Toplum Kongresi'nin ev sahipliğinde Bağlar ilçesinde bulanan Temiran yasevinde Cumartesi günü taziyeler kabul edilecek. Bizler tıpkı Güney Kürdistan'da olduğu gibi Kuzey Kürdistan'da ve dünyanın dört bir yanında olduğu gibi bütün halkımızla birlikte aynı yası yürekten paylaşıyoruz. Umut ediyorum bütün bu çabalar Mam Celal'in bizlere miras olarak bıraktığı bayrağı yere düşürmeden, yükselterek hayat bulması konusunda çabaların yükselmesine katkı sunsun."

Baydemir'in açıklamasının ardından HDP'li heyet Talabani'nin cenaze törenine katılmak üzere Irak'ın Süleymaniye kentine hareket etti. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

PFDK, Aykut Kocaman'a 13 bin TL para cezası verdi

SONRAKİ HABER

2020'nin ilk partisi kuruldu: Anadolu Birlik Partisi (ABP)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...