Özerklik bir barış projesidir

Özerklik bir barış projesidir

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) ramazan ayı boyunca 6 il ve birçok ilçede yapmayı planladığı ‘demokratik özerklik’ toplantıları başladı. Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde gerçekleştirilen halk toplantısında yapılan konuşmalarda Ortadoğu’da ve en son Suriye’de yaşanan gelişmeler ile Kürtlerin yıllard

Faruk Ayyıldız

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik ile DTK Daimi Meclis üyesi Yusuf Karataş’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda demokratik özerklik projesi tüm yönleriyle anlatılarak, bu projenin hükümetin propaganda ettiği gibi bir bölünme değil, tersine ‘bir barış projesi’ olduğu dile getirildi.

‘AKP SURİYE’YLE KÜRT HAREKETİNİ KUŞATMAK İSTİYOR’

DTK Daimi Meclis Üyesi Yusuf Karataş Suriye’de Kürtlerin özerklik konusunda ortaya koyduğu iradeyi selamlayarak başladığı konuşmasında çok önemli bir süreçten geçildiğini söyledi. Geçen yılın başında Ortadoğu’da diktatörlerin devrilmesi ile yeni bir sürecin başladığını ifade eden Karataş, Ortadoğu’da kendi işbirlikçi iktidarlarını oluşturmak isteyen emperyalist ülkelerin halk ayaklanmalarını kendilerine yedeklemek istediklerini belirtti. Libya’da bu planın hayata geçirildiğini dile getiren Karataş, “Sıra Suriye’ye geldi ve bu müdahalede Türkiye’ye önemli rol biçildi. Suriye’ye müdahale planı Ortadoğu’da ABD’ye uyumlu olmayan rejimleri değiştirmek gibi bir amaç taşısa da; AKP Kürt özgürlük hareketinin kuşatılabilmesi için Suriye’ye müdahaleyi savunuyor” şeklinde konuştu. AKP’nin, Suriye’de Kürtlerin kendi statüsünü belirlemesine engel olmayı amaçladığının altını çizen Karataş Suriye’de Kürtlerin muhalif güçlerle de rejimle de işbirliği yapmadığına ve kendi geleceğine kendisinin yön verdiğini söyledi.

‘TECRİT SAVAŞ POLİTİKASIDIR’

Konuşmasında PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin 1 yılını doldurduğuna dikkat çekerek, “Tecrit savaş politikasıdır” diyen Karataş, AKP’nin Kürt sorununu muhataplarıyla konuşmadan çözmeyi düşündüğünü söyledi. DTK olarak geçtiğimiz yıl demokratik özerkliği ilan ettiklerini hatırlatan Karataş, demokratik özerkliğin cumhuriyetin tekçi, ulus devletçi ve Kürt halkını yok sayan politikasının demokratikleştirilmesi için atılan bir adım olduğuna dikkat çekti. Artık gelinen aşamada Kürt halkını yok saymanın koşullarının kalmadığını söyleyen Karataş, AKP’nin de bu gerçeği gördüğünü belirtti. Karataş, “AKP bugün halkın, Kürt hareketinin karşısına muhatapsız çözüm diye geliyor. Bazen Barzani gelsin bize yardım etsin başka çözümler bulalım diye düşünüyor ama temel politikası halkı muhatap almamak olarak devam ediyor” dedi.

‘AKP HALKI YEDEKLEMEK İSTİYOR’

Demokratik özerkliğin halkın devletten bir beklenti içerisine girmeden kendi özgücüyle kendi geleceğini belirlemesi anlamına geldiğini kaydeden Karataş, bu durumun AKP iktidarını ciddi şekilde rahatsız ettiğini söyledi. AKP iktidarının Kürt halkını belirli haklar vererek, kendi politikalarına yedeklemek istediğini söylen Karataş, “DTK özerklik taslağı yayınladı. Türk medyasında da tartışıldı. ‘Biz bunu kabul edemeyiz’ dediler. Çünkü bu yapılanma en başta halk meclislerine dayanıyor. Kararları halk meclisleri alacak. Egemenler ise ‘gelin üç beş yılda bir oy kullanın sonra da size dayattığımız politikaları kabul edin’ diyor. Onlar istiyorlar ki antikapitalist bir model olmasın ve Kürdistan’ın yeraltı, yer üstü kaynaklarını yağmalasınlar” dedi. “Kürdistan’ın kendi kaynaklarının işletilmesi, kendi meclisine ve öz savunma güçlerine sahip olması sistem tarafından kabul görmüyor” diyen Karataş, Güneybatı “Kürdistan’da yaşanan süreç Ortadoğu için demokratik bir dönüşümün önünü açtı. Kürtler bugün Ortadoğu’da sürece müdahale edebilen en dinamik ve demokratik güç olarak gündemde. Örgütlü halklar kesinlikle kaybetmez” şeklinde konuştu.

Karataş’ın ardından konuşan BDP Muş Milletvekili Demir Çelik de tarihi bir süreçten geçildiğini belirterek, 1920’li yıllardan bu yana Ortadoğu’nun önemli bir dinamiği olan Kürtlerin statüsüz ve kimliksiz bırakıldığını söyledi. “Halkın bugünlere ertelenen meşru ve haklı talepleri bugünlerde gerçekleştirilebilir konumdadır” diyen Çelik, devletin otoriter ve baskıcı zihniyetine rağmen geçen yıl 14 Temmuzda demokratik özerkliği ilan ederek önemli bir adım atıldığını belirtti.

‘ÇÖZÜMÜN MUHATABI ÖCALAN’

Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku ile başlayan umuda karşı iktidarın topyekûn savaş ilan ettiğini belirten Çelik, “Sayın Öcalan’a tecrit uygulanıyor. Bu tecridin kabul edilemez olduğunu ve barışın da demokratik çözümün de muhatabının Abdullah Öcalan olduğunu tekrar belirtmek istiyorum” dedi. Kürt hareketinin demokratik özerklik ile mevcut siyasal düşüncelerden farklı olarak devlet dışı bir seçeneği dile getirdiğini anlatan Çelik, özerkliğin toplumun kendi özgücüne dayanarak, kendisini yönetmesi anlamına geldiğini vurguladı. Dünyanın farklı yerlerinde özerk bölgeler olduğunu belirten Çelik, “Buraların birçoğunda devletten bir kopuş yok. ‘İkinci bir devlet kurulacağı’ anlayışıyla sömürü ve şiddet devam ediyor ama bizim savunduğumuz modelde toplum kendi özgücüne dayandığı için kendisini yeniden var edebilmenin koşullarına sahiptir” dedi.

‘DEVLET HALKI TESLİM ALMAK İSTİYOR’

2009 seçimleri sonrası özerkliği hayata geçireceğini belirten BDP’nin siyasi operasyonlara maruz kaldığını dile getiren Çelik, “8 bin siyasi tutsakla bu umut kararsın, irade teslim olsun istediler. Ama bunu beceremediler” dedi. Suriye’deki Kürtlerin durumuna da dikkat çeken Çelik, Kürt halkının Suriye’de ne muhaliflere, ne de rejime yedeklendiğini ve katliamsız, silahsız Kürt devrimini gerçekleştirdiğinin söyledi. Bugün her zamankinden daha da umutlu olduklarını söyleyen Çelik, “Yeni kazanımlar elde edilebileceğimiz bir süreçteyiz” dedi.

‘BAŞBAKAN’IN KORKUSU ÖZERKLİK’

Özerkliğin bir barış projesi olduğunu söyleyen Çelik, “Güneybatı Kürdistan’da özerklik bizim de desteğimizle ya daha da güçlenecek, büyüyecek ya da emperyal güçlerin hedefi haline gelecektir. Başbakan’ın korkusu özerkliktir” dedi. BDP, DTK ve Türkiye genelinde HDK ile örgütlendiklerini ifade eden Çelik, halka mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

‘ÖZERKLİK PROJESİ KÜRTLERLE SINIRLI DEĞİL’

Özerkliğin tarihsel bir proje olduğunu söyleyen Çelik, projenin sadece Kürtlerle sınırlı olmadığını belirterek, Türkiye’nin 26 özerk bölge ile yönetilebileceğini söyledi. Çelik böyle bir projeyle demokratik bir cumhuriyete geçilebileceğini söyledi.

Gece geç saatlere kadar süren etkinlik katılımcıların konuşmacılara sorduğu sorular ile sona erdi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net