05 Ekim 2017 15:26

Baydemir'e 1.5 yıl hapis, ceza ertelenmedi

HDP Sözcüsü Osman Baydemir’e ‘Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği’ iddiasıyla 1 yıl 5 ay 15  gün hapis cezası verildi.

Paylaş

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir’e, polislere “hakaret” ettiği iddiasıyla 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi. Hakim, Baydemir’e verilen cezayı ertelemedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili ve Parti Sözcüsü Osman Baydemir hakkında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğu 2012 yılında, Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) cezaevlerindeki açlık grevine dikkat çekmek amacıyla düzenlemek istediği mitingin yasaklanması nedeniyle gittiği Valilik önünde, polislere “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği” iddiasıyla, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Baydemir katılmazken, avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir hazır bulundu. Yapılan yoklamanın ardından söz alan avukat Yalçındağ, olay günü polislerce darp edilen Hüseyin Bardakçı ve Baydemir’in yanında bulunan İrfan Uçar’ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebini, yargılamaya yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddetti.

DOKUNULMAZLIĞI KALKTIKTAN SONRA POLİS ŞİKAYETÇİ OLDU

Ardından davanın esası hakkında savunma yapan Yalçındağ, davanın soruşturma ve kovuşturma aşamasında eksikler olduğunu söyledi. Yalçındağ, hakaret suçunun oluşabilmesi için suçun belli bir kişiye yönelik olması gerektiğini belirtti. Olay günü müvekkilinin yanında bulunan HDK Diyarbakır Sözcüsü Hüseyin Bardakçı’nın burnunun polislerce kırılması nedeniyle müvekkilinin polislere suçlama konusu yapılan sözleri sarf ettiğini hatırlatan Yalçındağ, bu durumun haksız tahrik oluşturduğunu ve bunun göz ardı edildiğini söyledi. Müvekkili, Baydemir’in yasama dokunulmazlığı kalktıktan sonra polislerin şikâyetçi olduğunu, daha önce böyle bir şikâyetlerinin olmadığına dikkat çeken Yalçındağ, toplumsal olay sırasında sözlerin kime yönelik sarf edildiğinin net olarak belirlenemeyeceğine işaret etti. Yalçındağ, müvekkilinin üzerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatını istedi.
 
Kararını açıklayan hakim, “Hakaret” suçunu işlediği iddiasıyla Baydemir’i 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasını çarptırdı. Hakim, Baydemir’in başka bir suçtan aldığı para cezasını gerekçe göstererek, cezayı ertelemedi. Karara tepki gösteren avukat Yalçındağ, kararı temyiz edecek.

NE OLMUŞTU?

BDP'nin, PKK ve PAJK’lı tutukluların 12 Eylül 2012’de başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır Batıkent Meydanı’nda 3 Kasım 2012’de düzenlemek istediği “Özgür Yaşam İçin Vicdan Buluşması”, Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanmıştı. Yasak nedeniyle kentte gerginlik çıkmış, polis yurttaşlara müdahale etmişti. Yasağı oturma eylemiyle protesto eden BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP'li milletvekilleri ve belediye başkanları, Diyarbakır Valiliği ile görüşmek amacıyla Valilik binası önüne gelmiş, ancak dönemin valisi heyet ile görüşmeyi kabul etmemişti.
 
Bunun üzerine milletvekilleri ve belediye başkanları, polis tarafından kapatılan valiliğin dış kapılarından valilik bahçesine girmişti. Valilik önünde milletvekilleri, valilik yetkilileri ve polis arasında sert tartışma yaşandı. Tartışma sırasında polis, valilik önünde bulunan HDK Diyarbakır Sözcüsü Hüseyin Bardakçı'yı dışarı çıkarmak istemişti. Bunu kabul etmeyen Bardakçı'yı darp eden polis, Bardakçı'nın burnunu kırmış, kolunu da kırarak yerden sürükleyip gözaltına almıştı. BDP'liler Bardakçı'nın gözaltına alınmaması için araya girmiş, ancak bu çabaları yeterli olmamıştı. Baydemir, Bardakçı'ya uygulanan polis şiddetine tepki göstermişti. Vali ile görüşemeyen vekiller ve belediye başkanları, valilik önünde basın açıklaması yaptıktan sonra ayrılmıştı.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı, Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 3 sayfalık iddianamede, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği” iddiasıyla Baydemir’in 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi. Milletvekilleriyle girdiği valilik binasından çıkmak istemeyen HDK Diyarbakır Sözcüsü Hüseyin Bardakçı'yı darp ederek burnunu kıran ve yerlerde sürükleyerek gözaltına alan Y.C., B.G. ve M.Ü. isimli polislerin “mağdur” olarak yer aldığı iddianamede, polislerden A. S. ise “müşteki” olarak yer aldı. (Diyarbakır/MA)
 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Atalay Filiz'e ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Kesin koronavirüs tanısı olan hiçbir hastamız olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa