05 Ekim 2017 15:01
Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ekim 2017 15:34

Gürer: Taşeronda sistem mi yoksa isim mi değişiyor?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer İş Mahkemeleri Kanun tasarısı görüşmelerinde taşeron işçinin endişelerini dile getirdi.

Gürer: Taşeronda sistem mi yoksa isim mi değişiyor?

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda İş Mahkemeleri Kanun tasarısı görüşmelerinde söz alarak, kadro beklentisi içinde olan yüzbinlerce taşeron işçinin endişelerini dile getirdi. Kamuoyunun, taşeron işçiye kadro verilmesiyle ilgili düzenlemenin sadece isim değişikliğinden ibaret olacağı yönündeki kaygısını gündeme getiren Gürer, “Dağ fare mi doğuracak, yoksa eşit işe eşit ücret ve eşit kadro mu verilecek?” diye sordu. 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, taşeron işçiler ve 4/C’li personelin beklentileri ile mevsimlik işçiler, geçici işçiler ve emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını gündeme getirdi. 

‘TAŞERONDA DAĞ FARE DOĞURMASIN’

Genel Kurul Toplantısında, hükümet adına sorulara yanıt veren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sözlü soru önergesi veren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Hükümetin taşeron işçilere 3 ay içinde kadro verileceği sözünün üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen bir sonuç alınamadığını hatırlattı. Son olarak hükümet yetkililerinin bu yılın sonuna kadar sorunun çözüleceği yönünde açıklamalarda bulunduğunu anımsatan Gürer, “Çözüm için taşeron dernekleri ve sendikalarla görüşüyor musunuz? 2 milyon emekçiyi ilgilendiren düzenleme, kamuoyunda ad değişikliğinden ibaret bir düzenleme olarak algılanıyor ve ‘Dağ fare doğuracak’ deniliyor. Eşit işe eşit kadro ve eşit ücret verilecek midir?” diye sordu. 

‘EMEKLİLİKTE YAŞA KATILANLAR MAĞDUR’

Mevsimlik işçiler ve geçici işçilere de kadro verilip verilmeyeceğini soran Ömer Fethi Gürer; ”Emeklilikte yaşa takılanlar mağdurdur. Emeklilikte yaşa takılanlar için düzenleme yapıp emekli olmaları sağlanacak mıdır? 4/C'lilerin durumunun düzeltilmesi için yasal bir düzenleme düşünülmekte midir? Emekliler için intibak düzenlemesi yapılacak mıdır?” şeklindeki sorulara sözlü yanıt verilmesini istedi. 

‘BAKAN HÜKÜMET GÜNDEMİNDE’ 

Hükümet adına sorulara yanıt veren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, taşeron işçilere kadro verilmesiyle ilgili konuyla ilgili geçen hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca bir açıklama yapıldığını, bu konuyla ilgili olarak hükümetin bir değerlendirme içinde olduğunu belirterek, Taşeron işçilerimizin hukuku, hakları, getirilen düzenlemeler de Hükûmetimiz tarafından getirilen iyileştirmelerdir. Bu konu bizim gündemimizdedir. Bu hususla ilgili çalışmalar nihayet verdiğinde de yine Bakanımız kamuoyunu bilgilendirecektir” dedi. 

‘SENDİKALARI KAPATIN’

TBMM’de görüşülmekte olan İş Mahkemeleri Kanun Tasarısında söz alan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer AKP hükümetlerinin işçi lehine olan düzenlemeler yapmadığını vurgulayarak komisyonda yer alan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’esorular yöneltti.Ömer Fethi Gürer: “Zorunlu ara buluculuğa HAK-İŞ, DİSK, TÜRK-İŞ karşı çıktığına göre bu düzenlemeyi kim için yapıyorsunuz? Burada işçiler olmadığına göre böyle bir düzenlemeye neden ihtiyaç duydunuz? İşçiler ile işverenlerin anlaşma konusunda masaya oturduğunda işçi bilmediği hakkını nasıl alacaktır? Bu düzenleme işçilerin lehine bir düzenleme içermediğine göre iş barışını bozacak bir düzenleme değil midir? Taşeron işçi ücretine vergi, grev yasağı, sendikasızlaştırma, esnek çalışma yetmedi bu kez de adil sözleşme hakkını gasp etmek gibi bir düzenlemeye gidiliyor. Bunun yerine sendikaları tümden kapatmayı düşünüyor musunuz? “dedi. Bakan Gül Gürer’in sorularına sözlü yanıt vermekten kaçınarak yazılı yanıt vereceğini ifade etti. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Torba yasayla meraların talana açılmasına tepki

SONRAKİ HABER

Şiddetli yağmur ürünü azalttı, fiyatları artırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa