05 Ekim 2017 14:32

Dink davası sanğı: Müfettişlere yalan ifade vermemiz istendi

Hrantk Dink davasında sanık Veysel Şahin savunmasında, Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz’ün müfettişlere yalan ifade vermelerini istediğini söyledi.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında cinayetin işlendiği dönemde Trabzon Jandarma İstihbarat’ta görevli olan Veysel Şahin savunma yaptı. Şahin, Dink’in öldürülmesinin ardından kendisini odasına çağıran Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz’ün, “Müfettişler geliyor. Coşkun İğci’nin söylediği her şeyi inkar edeceksiniz, yoksa altından kalkamayız” dediğini beyan etti. 

Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Hrant Dink’in öldürülmesinde sorumluluğu bulunan Emniyet, İstihbarat ve jandarma görevlileri yargılanıyor. Duruşmaya Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Değerlendirme ve Analiz Merkezi (İDAM)  amiri olarak Tuğgeneral rütbesinde çalışan Hamza Celepoğlu’nun çapraz sorgusuyla başlandı. Dink Ailesi Avukatı Hakan Bakırcıoğlu Celepoğlu’na, “Yasin Hayal’in faaliyetleriyle ilgili müdürü olduğunuz Aşırı Sağ Faaliyetler Şube’ye bir rapor ya da belge gönderilmiş miydi” diye sordu. Celepoğlu ise net olarak hatırlamadığını belirterek, “Öyle bir belge gelmedi diye biliyorum” dedi. 

COŞKUN İĞCİ HABER ELEMANI DEĞİLMİŞ

Celepoğlu’nun çapraz sorgusunun ardından Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi Veysel Şahin’in savunmasına geçildi. 2002-2007 yılları arasında Trabzon İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şubesi’nde Uzman Jandarma rütbesiyle Haber Toplayıcılık görevi yapan Şahin, Coşkun İğci’nin kayıtlı haber elemanları olmadığını, kendisinin arkadaşı olduğunu ifade etti. Şahin, birlikte çalıştığı Okan Şimşek’in Unsur Komutanı olduğunu belirterek, “2006 yılında Okan Şimşek ile Trabzon merkezdeyken Coşkun İğci beni arayarak Meydan Parkı’na çaya çağırdı. Okan Şimşek ile beraber parka gidip oturduk. Bu sırada ikisini tanıştırdım. Yaptığımız görüşmede Coşkun İğci, eşinin akrabası olan Yasin Hayal’in İstanbul’daki Ermeni bir  gazeteciyi öldürmek için İstanbul’a gidip geldiğini, evini ve iş yerini tespit ettiğini, Yasin’in yanında 3 arkadaşının daha olduğunu ama onları tanımadığını söyledi. Coşkun İğci Yasin’in kendine 300 lira vererek ev yapımı silah almasını söylediğini anlattı. Biz de sakın alıp verme dedik. Bunun üzerine İğci, ‘Siz ruhsatsız silah verin ben onu Yasin’e vereyim sonra siz onu yakalayın cinayet işleyemesin’ dedi. Biz de böyle bir şey yapamayacağımızı söyledik ama gerekli makamlara ileteceğimizi söyledik” dedi. 

‘İĞCİ’NİN İHBARINI SIRALI AMİRLERE BİLDİRDİK’

İğci’nin söyledimlerini Okan Şimşek’in Şube Müdürü Metin Yıldız’ı arayarak aktardığını anlatan Şahin, “Metin Yıldız, Yasin Hayal’in McDonalds eyleminin faili olduğunu, durumu Jandarma Başçavuşu Hüseyin Yılmaz’a bildirmemizi istedi. Ertesi gün durumu Hüseyin Yılmaz’a ilettik. Birkaç saat sonra komutanlar ve unsur komutanları günlük toplantıya girdiler. Ben toplantıya girmediğim için bu toplantıda konu konuşuldu mu bilmiyorum. Sonra Şimşek’ten konuşulduğunu duydum” dedi. İğci ile ihbardan 10 gün sonra tekrar buluştuklarını anlatan Şahin, Yasin Hayal’in silah alması için verdiği parayı İğci’nin geri iade ettiği bilgisini aldıklarını söyledi. Şahin bu görüşmeden sonra İğci ile 22 Ocak 2007’ye kadar telefonda dahi görüşmediklerini savundu. 

İHBARI CİNAYETTEN SONRA ALINMIŞ GİBİ GÖSTERMİŞLER

Cinayeti televizyondan öğrendiklerini belirten Şahin, “Cinayet günü uyuşturucu operasyonu için il dışındaydık. Televizyondan cinayeti öğrenince Trabzon Jandarma Komutanlığı’na geçtik ve vermiş olduğumuz bilgiye ilişkin işlem yapılmadığını öğrendik. Cinayet günü Yasin’in Trabzon’da olduğunu ancak Ogün Samast ‘ın Yasin’in çevresinden olduğunu öğrendik. Bu durum anlaşılınca İğci’nin ihbarı cinayet sonrası elde edilmiş gibi gösterilmek suretiyle haber kayıt formu çekilmiş. Formun çekilmesi konusunda bilgim ve yetkim yoktur” dedi. 

‘MÜFETTİŞLERE BASKIDAN DOLAYI YALAN İFADE VERDİK’

Şahin, “Cinayetten sonra Şube Müdürü Metin Yıldız’ın odasına çağırarak Coşkun İğci ile konuşup bu bilgiyi sağda solda konuşmamasını ve başka kimseye bilgi vermemesini söylememizi  istedi. Biz de Okan Şimşek ile beraber İğci ile buluşup bilgileri başkasıyla paylaşıp paylaşmadığını sorduk. Coşkun İğci bu görüşmemizden sonra emniyet tarafından gözaltına alındı. Sorgusunda bize verdiği bilgileri aktarırken haber elemanımızmış gibi davranmış. İğci’nin sorguda söyledikleri Trabzon İl Jandarma Komutanı Ali Öz’e iletilmiş. Ali Öz beni çağırdı ve ‘Müfettiş geliyor. İğci’nin söylediği her şeyi inkar edeceksiniz. Yoksa altından kalkamayız’ dedi. Öz’ün söylediklerini Okan Şimşek’e anlattım birlikte Şube Müdürümüz Metin Yıldız’a gittik o da Öz’ün emrini uygulamamızı söyledi. Biz de gelen müfettişlere emir gereği, üzerimdeki baskıdan dolayı yönlendirilerek, inkar edici tarzda cevap verdik memuriyetimiz tehlikeye girmesin diye. İğci’den elde ettiğimiz bilgileri cinayetten sonra elde etmiş gibi yazıp imzaladık” şeklinde beyanlarda bulundu. 

‘İSTİFA İÇİN DİLEKÇE YAZMAMIZ İSTENDİ’

Şahin, bu olaydan birkaç gün sonra da Ali Öz’ün kendilerini çağırarak “İstihbarattan kendi isteğinizle çıkmak için dilekçe yazın bana teslim edin” dediğini öne sürdü. Daha sonra Burdur’da görevlendirilen Şahin, Trabzon Jandarma’dan ilişik kesmelerine yakın Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nce haklarında dava açıldığını anlattı. Şahin, “Okan Şimşek ile görüşüp mahkemede gerçekleri anlatma kararı aldık. Hakkımızda açılan davanın ikinci duruşmasında gerçekleri anllattım” dedi. 

‘BEN O SÜRÜYE AİT DEĞİLİM’

Azmettirici Yasin Hayal ve tetikçi Ohün Samast ile hiçbir zaman yan yana gelmediklerini iddia eden Şahin şöyle devam etti: “Ogün Samast da ifadesinde bizi tanımadığını, görüşme yapmadığımızı söylüyor. Yasin Hayal’in bu konuda ifadesi alınmamış ama o da  Trabzon İl Jandarma’da tanıdığı ve görüştüğü kimse olmadığını söylüyor. Cinayetin işlendiği tarih ve öncesinde uzman jandarma çavuş rütbesiyle haber toplayıcı olarak görev yaptım. İğci’den bilgileri alınca zaman geçirmeden amirlerime ilettim. Durum açık ve net ortadadır. Elde ettiğim bilgileri sıralı amirlere bildirmek dışında başka görev ve sorumluluğum bulunmamaktadır. Emir veren değil alan bir konumdayım. Başkaları tarafından planlanıp işlenen cinayetle suçlanıyorum suçlamayı kabul etmiyorum. Bilgileri alınca istanbula gidip rahmetli Dink’i ben mi koruyacaktım. FETÖ ile hiçbir zaman ilgim olmadı. İddianameyi yazan savcı beni FETÖ sürüsüne katmak istiyor ama ben bu sürüye ait değilim.” Şahin tahliyesini talep etti. 

‘SÖZLÜ OLARAK AKTARDIĞIMIZ İÇİN RAPOR TANZİM ETMEDİK’

Savunmasının ardından çapraz sorgusuna geçilen Şahin’e Mahkeme Heyeti Başkanı Ali İhsan Horasan, “İstanbul Emniyeti’ndeki ifadende 3 kez görüştüğünü söylemişsin” dedi. Şahin ise 3 değil 2 kez görüştüğünü ifade etti. Heyet başkanı Horasan, “Aldığın ihbarı resmiyete bağlaman, görev sonuç raporu yazman gerekmez miydi, sonuçta insan hayatı söz konusu. Neden yapmadınız” diye sordu. Şahin, “Coşkun’la görev dışı görüştüğümüz için şube müdürüne sözlü olarak arz ettik. Yasin Hayal’in konumu itibariyle görev konumuzun dışındaydı. Sözlü olarak aktardığımız için görev sonuç raporu tanzim etmedik. Cinayet olayı olduğu için zaman geçirmeden sözlü olarak ilettik” dedi. Heyet başkanı bunun üzerine, “Sonradan sahte rapor düzenliyorsunuz demek ki rapor gerekliymiş” dedi. Şahin, sahte raporu komutanın istediğini tekrar etti. 

TELEFON MUAMMASI

Dink Ailesi Avukatı Hakan Bakırcıoğlu Şahin’e, “İğci ifadesinde sizin Yasin’i sorduğunuzu ve o da akrabası olduğunu söylemiş. Siz de konuyla ilgili size bilgi getirmesini istemişsiniz. O da bunun üzerine Yasin’le görüşmeye başlayıp aldığı bilgileri size aktarmaya başlamış. İğcinin verdiği telefon numaralarını teknik takibe aldımız mı il jandarma olarak” sorusunu yöneltti. Şahin, “Coşkun, Yasin’in 3 numarası var temin edeyim size getiricem dedi. Sonradan bizim de aklımıza gelmedi o da numara getirmedi bize” demekle yetindi. Bakırcıoğlu Şahin’e bu kez, İstanbul Emniyeti’ndeki ifadenizde İğci’nin 3 adet numarayı size verdiğini kabul etmişsiniz” dedi. Şahin kendini, “Verdiğini hatırlamıyorum o oraya eklenmiş” şeklinde savundu. 

Sanık Ali Öz de söz alarak Şahin’e “Sizden istihbarattan çıkmanız için istifa dilekçesi istedim sebebini söyler misin” dedi. Şahin ise sebebini bilmediğini söyledi. Öz,  Şahin’e müfettişlere yalan ifade verilmesini emrettiği iddiasına ilişkin de şu soruyu sordu: “Emir suç teşkil ediyorsa neden yaptınız?” Şahin bu soruya da “Memuriyetim yanmasın diye” yanıtını verdi. 

‘DİNK’İN DEĞİL CİNAYET ŞÜPHELİSİNİN PEŞİNDEYDİK’

Şahin’in çapraz sorgusundan sonra Trabzon Jandarma İstihbarat görevlisi Okan Şimşek’in ifadesine geçildi. İğci’nin haber elemanı olmadığını iddia eden Şimşek, Veysel Şahin’in ifadelerini tekrarladı. İğci’den Hayal’in cinayet işleyeceğini öğrendiğinde müdürü Metin Yıldız’a söylediğini konunun toplantıda ele alındığını anlatan Şimşek, “Toplantıda Metin yüzbaşı konuyu aktardı ancak daha tamamlamadan Ali Öz ‘bu konuyu sonra konuşuruz’ diyerek kapadı” dedi. İddianamede Dink’in Bakırköy’deki konutu ve sahibi olduğu Beyaz Adam Yayıncılık’ta keşif yaptığı iddia edilen Şimşek bu iddiaları yalanladı. Şimşek, “Trabzon’da işlenen bir cinayetin faili olan Coşkun Aydın isimli şahsın peşindeydik. İstanbulda olduğunu öğrendik. Ali Öz beni, Gazi Günay’ı ve Ergün Yorulmaz’ı şahsı yakalamak için İstanbul’a görevlendirdi. İstanbul’a gideceğim zaman Muharrem Kale’yi arayıp istihbarat şubenin araç desteği verip vermeyeceğini sordum. Müsait olmadığını söyledi kapattı. Daha sonra Diyarbakır’dan tanıdığım Şeref Ateş’i aradım o da jandarma komutanının emiriyle gelen personele yardımcı olunduğunu söyledi. HTS kayıtlarında telefonların Bakırköy’de sinyal vermesinin sebebi de Coşkun Aydın’ın yerini bilen şahısla Bakırköy’de buluşmuş olmamızdan kaynaklanıyor” şeklinde konuştu. Dink’in öldürüleceği ihbarını aldıktan sonra durumu yalnızca üstlerine sözlü olarak bildirmekle yetinen Şimşek, “Aradan 10 yıl geçti şimdi olsa aynı şekilde davranmazdım. Haber bilgi formunu yazmamız gerekirdi. Üstlerimize güvendik. Yanlış yapmışız” dedi

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul Adalet Sarayındaki 'Adalet Nöbeti' 27. haftasında

SONRAKİ HABER

Kasım ayı son 9 yılın en kurak ayı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa