05 Ekim 2017 12:27

ABD Büyükelçiliği: Çalışanımızın tutuklanmasından rahatsızız

ABD Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu'nda görev yaparken tutuklanan bir çalışanına dair açıklama yaptı.

ABD Büyükelçiliği: Çalışanımızın tutuklanmasından rahatsızız

Paylaş

ABD Ankara Büyükelçiliği, eski savcı Zekeriya Öz ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle tutuklanan çalışanı Metin Topuz'a dair açıklama yaptı.

Açıklama şöyle: "Amerikan hükümeti, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasından ve Türk hükümeti kaynakları tarafından sızdırılan ve görünüşe göre bu çalışanın hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duymaktadır.

Biz bu iddiaların tamamen temelsiz olduğuna inanmaktayız. ABD, Amerikan hükümeti çalışanları ve Türkiye'deki Amerikan vatandaşlarının Türk anayasası ve uluslararası yasalarla uyumlu şekilde yasal sürece tabi tutulmalarını sağlamak için Türk hükümetiyle çalışmaya devam edecektir.

On yıllardır, her iki ülkenin yerel çalışanlarının Türkiye ile Amerika arasında işbirliğini artırma çabaları, iki ülkenin de güvenliğini iyileştirmiş, iş olanaklarını kuvvetlendirmiş ve vatandaşlarımızı birbirine yakınlaştırmıştır. Çalışanlarımıza yönelik temelsiz ve kaynağı belirsiz iddialar, bizim uzun dönemli ortaklığımızı baltalamakta ve bu ortaklığın değerini azaltmaktadır." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hamal tutup çalıştığı işyerini soydu

SONRAKİ HABER

CHP'de gözler hafta sonu yapılacak PM toplantısında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa