05 Ekim 2017 10:09

İzmir'de 29 Aralık Grevine bir kez daha ceza

İzmir'de üçünçü kez açılan 29 Aralık Barış Grevi soruşturmaları sonucunda bine yakın Eğitim Sen üyesi kamu emekçisine kademe durdurma cezası verildi. 

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Bölge illerinde devam eden sokağa çıkma yasaklarına ve çatışmalara karşı 29 Aralık 2015 tarihinde KESK, DİSK ve TMMOB öncülüğünde, 'Savaşa Karşı Barışı Savunacağız' sloganı ile iş bırakan eğitim emekçilerine yönelik idarenin yargı kararlarına rağmen ceza verme çabaları devam ediyor. 

İzmir'de de binlerce Eğitim Sen üyesinin katıldığı 29 Aralık Grevi ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde üçüncü kez açılan soruşturma sonucunda 3 bine yakın öğretmen için kademe ilerleme veya maaştan 1/30 oranında kesme cezaları verilirken, bine yakın eğitim emekçisi hakkında da soruşturma dosyası ise ihraç istemi ile Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu'na gönderildi. Ancak MEB Yüksek Disiplin Kurulu, ihraç taleplerini reddederek dosyaları İl Milli Eğitim Müdürlüklerine geri gönderdi.

SENDİKAL FAALİYETE BİR KEZ DAHA CEZA

Dosyaları tekrardan görüşmek üzere Milli Eğitim İl Disiplin Kurulu bugün Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış ve İl Milli Eğitim Müdürü Yahşi ve diğer üyelerin katılımı ile toplandı. İl Hukuk İşleri Müdürü Sinan Akdoğan'ın ve Eğitim Sen temsilcilerinin yargı kararlarını hatırlatmasına rağmen İl Disiplin Kurulu oy çokluğu ile iş bırakma eylemine katılan Eğitim Sen üyelerine kademe ilerlemesinin durdurma cezası verdi. Milli Eğitim İl Disiplin Kurulu bir kez daha sendikal eyleme katılmaya ceza verilemeyeceği ilkesini çiğnemiş oldu.  

KARAR YARGIYA TAŞINACAK

Eğitim Sen önümüzdeki günlerde karara itiraz edecek. İtiraz kabul edilmezse süreç bir kez daha yargıya taşınacak. Ayrıca Eğitim Sen Şubelerini önümüzdeki günlerde yapacağı basın açıklaması ile kararı protesto etmesi ve geri çekilmesini talep etmesi bekleniyor. 

'TALİMATLA CEZA VERDİLER'

Kararla ilgili konuştuğumuz Eğitim Sen İzmir 4 Nolu Şube Başkanı İsmail Hakkı Şimşek, toplantıda ceza verme zorunluluğunun havasının olduğunu belirterek "Talimat alarak ceza verdiklerini düşünüyoruz. O nedenle diğer illerdeki sonuçlara ve yargı kararlarına bakmıyorlar. Bu cezaların keyfi olarak verildiğini kamunun zarara uğratılacağını kamuoyuna duyuracağız. Onlarda suçsuz olduğumuzu, bunun sendikal faaliyet olduğunu biliyorlar. Fakat bir yerlerden gelen basınç cezaların iptal kararını engelliyor. Sonuçta mahkemelerde bugüne kadar iptal edilmeyen ceza yok. Bunlarda iptal edilecek. Haklıyız kazanacağız diyorum" dedi. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Irak ordusu Havice'yi IŞİD'den geri aldığını duyurdu

SONRAKİ HABER

Tutukluların tüm elbiseleri ailelere teslim edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...