05 Ekim 2017 06:11

Delphi'de işten atmalar sürüyor: Sözleşme öncesi gözdağı

Bursa’da Türk Metal’in örgütlü olduğu Delphi fabrikasında MESS grup sözleşmesi öncesi 100 işçi işten atıldı. Sayının 200'ü bulacağı söyleniyor.

Paylaş

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

MESS grup sözleşmesi öncesi Bursa’da Türk Metal’in örgütlü olduğu Delphi’de işten atmalar sürüyor. 100 kişinin işten çıkarıldığı fabrikada rakamın 200’ü bulacağı söyleniyor. İşten atmalara sessiz kalan Türk Metal’e tepki gösteren işçiler, işten atmalarla sözleşme öncesi gözdağı verildiğini dile getiriyor. 

Delphi’nin iki fabrikasında yaklaşık 2 bin 500 işçi çalışıyor. TOFAŞ, Renault gibi büyük fabrikaların elektrik tesisatı yapan fabrikada, projelerin azaldığını iddiasıyla aralarında TOMİS üyesi işçilerin de olduğu 100’e yakın işçi atıldı. Bayramdan bu yana işçi atmaların devam ettiğini söyleyen bir işçi, “İlk etapta 100’e yakın işçi işten çıkarıldı. Şimdi insan kaynakları işten çıkarmaların devam edeceğini ve bu listede 200 kişinin olduğunu söylüyor. Projelerin azaldığını söylüyorlar ama TOFAŞ ve Renault’dan yeni projeler geldi. Proje geldiği halde böyle bir bahane ileri sürmeleri çok komik. Ben 2007 yılında işe girdim ve girdiğim yıldan bu yana her sene fabrika kapanacak, işler kötü diyerek işçi üzerinde psikolojik baskı yaparak ses çıkarmasını engelliyorlardı. Bu fabrikanın bir politikası resmen” diye konuştu.

TİS’E YÖNELİK BİR HAMLE

“Onlarca işçi işten çıkarıldı ve bu çıkarmaların devamı geleceği söyleniyor fakat yetkili sendika Türk Metal’den hiç ses çıkmıyor” diyen bir başka işçi şöyle devam etti: “Ses çıkarmadıkları gibi işten çıkarmalara yardımcı oluyorlar. İnsan kaynakları, işçilere gelip sizlere 4 brüt ikramiye verilecek istifa edin gidin diyor. Fabrikanın önüne araçlar da gelecek onlar sizi evlerinize rahatça ulaşabileceğiniz yere kadar bırakacak dedi ama bu teklifi kimse kabul etmedi.” İnsan kaynaklarının “4 brütü alın istifa edin yoksa bunu da alamayacaksınız ve sizleri işten çıkaracağız” diyerek psikolojik baskı kurduğunu anlatan işçi, “Türk Metal işçilere sahip çıkmak yerine patronun bir çalışanı gibi ellerinde liste fabrika içinde dolaşıp işten çıkmak isteyen ismini yazdırsın 4 brüt ikramiyesini alıp gitsin diyor. Bu açık açık metal sözleşmesine dönük bir hamle. MESS, patron ve Türk Metal el ele vermiş işçi kıyımı yapıyor. Çıkartılmak istenenlerin neredeyse çoğu eski işçiler. Çıkarılanlar arasında 5 yılın altında işçi yok. Türk Metal’in bu durum karşısında hiçbir şey yapmaması işçilerde ortada kaldık duygusunu yaratıyor” diye konuştu.

TÜRK METAL’E NASIL GÜVENELİM!

İşten atılan ilk gruba bu 4 aylık brüt ücret tutarında ek tazminatın bile teklif edilmediğini dile getiren bir başka işçi, şunları söyledi: “Bu teklif sonradan fabrika içinde dillendirilmeye başlandı. İşçiler açıkçası tedirgin sıranın ne zaman kendilerine geleceği düşünüyor. İnsan kaynakları açıkça şunu söylüyor bize liste sunuldu siz tepki verseniz de biz sizleri işten çıkaracağız diyor. Bu listenin kimler tarafından hazırlandığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Şimdi bu kadar işçi çıkarımı var ve Türk Metal’in buna sessiz kalıp üstüne fabrika içinde işten çıkmak isteyen var mı diye dolanması bizleri sözleşme masasında ne yapacak bunlar diye düşündürüyor. İşçisine sahip çıkmayan bir sendika masada nasıl işçinin hakkını savunacak. Sürekli bize bu sözleşmede yanımızda olun güvenin diyorlardı bu durumu görüp nasıl güvenelim bunlara.”

Bülent Falakaoğlu yazdı: Neyleyim işsiz bırakan ekonomik başarıyı

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Daralıyoruz' diye işçi atan Şişecam 240 milyona fırın açtı

SONRAKİ HABER

Hulusi Akar: Tank Palet'in satılması en akıllı, en mantıklı, en makul yol

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa