05 Ekim 2017 01:34

Hamaney-Erdoğan görüşmesi: 'IKBY bölge için tehdit'

Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğündeki heyetin İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ile yaptığı görüşmede başlıca gündem IKBY bağımsızlık referandumu oldu.

Hamaney-Erdoğan görüşmesi: 'IKBY bölge için tehdit'

Paylaş

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, resmi temaslarda bulunmak için Tahran'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekilerle yaptığı görüşmede, Kuzey Irak'taki referandumuna ilişkin "Bazı yabancı güçler ve özellikle Siyonist İsrail, bölgede yeni bir İsrail yaratmaya çalışıyor" dedi.

İran liderinin ofisinden yapılan açıklamaya göre, Erdoğan-Hamaney görüşmesinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKYB) bağımsızlık referandumunun "bölgenin geleceği için bir tehdit" anlamına geldiğini savunan Hamaney, "Bu bölgeye ihanet demektir ve uzun vadede komşuları etkileyecek" açıklamasında bulundu.

'İKİ ÜLKE IKBY'YE KARŞI MÜMKÜN OLAN HER EYLEMİ YAPMALIDIR'

  • Görüşmeye Erdoğan'ın beraberindeki heyet de katıldı

Hamaney, "İran ve Türkiye bu olaya karşı mümkün olan her eylemi yapmalıdır. Bağdat yönetimi de ciddi şekilde kararlar alıp, uygulamalıdır. İki ülkenin vereceği müşterek kararalar, dayanışma ve yapacağı işbirliği çok önemlidir" diye konuştu.

ABD ve Avrupa devletlerinin bağımsızlık referandumuna bakışının İran ve Türkiye'den oldukça farklı olduğunu dile getiren Hamaney, "Amerika ve Avrupa'nın tutumuna asla güven olmaz. Bu olaydan ilk derecede Siyonist İsrail rejimi ikinci derecede ise Washington yönetimi fayda sağlayacak" ifadelerini kullandı.

'İVEDİ KARARLAR ALIP ORTAK EYLEMLERLE BUNA KARŞI ÇIKILMALI'

İran ve Türkiye'nin bölgede uğraştırılarak önemli konulardan uzak tutulmaya çalışıldığını savunan Hamaney, "Bazı yabancı güçler ve özellikle Siyonist İsrail, bölgede yeni bir İsrail ve ihtilaf unsurları yaratmaya çalışıyor. Son olaylarla ilgili uzun vadeli ve stratejik bakış açısıyla ciddi ve ivedi kararlar alıp, ortak eylemlerle buna karşı çıkılmalı" dedi. (Tahran/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Atletico Madrid, Barcelona taraftarının biletini iptal etti

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa