04 Ekim 2017 17:03

DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş’ten Şişecam açıklaması

DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikası, Paşabahçe'deki işten atmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Paylaş

DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikası Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikasında gerçekleşen toplu işten atmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 

Cam Keramik-İş Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada “Bugün Şişecam işçileri çok farklı bir tablo ile karşı karşıya. Şişecam’ a 15-20 yılını vermiş ustaların ağırlıkta olduğu ve ne tesadüftür ki grevlerde direnişlerde her türlü hak mücadelesinde başı çeken öncü işçiler işten çıkarılmıştır” dedi. İşten atılan 100’ün üzerinde işçinin büyük çoğunluğu mevcut sendika yönetimine muhalefet eden işçilerden oluştuğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Atılan işçilerin büyük çoğunluğu, şanlı bir tarihe sahip olan ama bugün sendikal bürokrasinin teslim aldığı Kristal İş sendikasında mevcut anlayışa karşı muhalefet eden işçilerdir. Öyle anlaşılıyor ki, Kristal İş yönetimi ile Şişecam yönetimi yine işbirliği yapmış ve kafa kafaya vererek bu listeyi hazırlamış. Topkapı ve Mersin’den sonra aynı senaryo bugün Kırklareli Cam Fabrikasında oynanıyor. Yarın da Trakya Cam ve Oto Cam fabrikalarında oynanacağından artık kimsenin şüphesi yok.”

 

‘ŞİŞECAM KORKU İÇİNDE’


Fabrikada gelişebilecek tepkileri önlemek için işten çıkarılanlara mesai dışında telefonla ya da mesaj yoluyla bildirim yapan Şişecam yönetimi belli ki korku içinde” denilen açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı: “Sendika yöneticileri de ortalarda görünmeyip tepkilerin yatışmasını bekliyorlar. Ancak Şişecam işçileri olup biten artık farkındadır ve kıyımın hesabını mutlaka soracaktır. Cam işçileri sırtlarında adeta bir kambura dönüşen, sendika ağaları tarafından, sırtından bıçaklanmıştır. Bugün birbirleriyle helalleşen işçiler, grev yasağına karşı nasıl doğru bir tutum aldıysa, kısa bir süre içinde örgütlenerek yeniden ayağa kalkmayı ve bu haksızlıkların hesabını sormayı başaracaktır. Bizler Cam Keramik İş Sendikası olarak, Şişecam işçilerinin bu birikim ve cesarete sahip olduğunu biliyoruz. Her zaman olduğu gibi cam işçilerin yanında ve dayanışma içinde olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başakşehir Belediye Başkanlığı'na Yasin Kartoğlu seçildi

SONRAKİ HABER

Avcılar Belediye Başkanı Hançerli: Ek imar hakkı istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...