Mersin'de ifade vermeye gelen avukatlar gözaltına alındı

Mersin'de ifade vermeye gelen avukatlar gözaltına alındı

Haklarında yakalama kararı bulunan ve savcılığa ifade vermeye giden avukat Özgür Çağlar, Mehmet Altuntaş ve Rıza Oğuz gözaltına alındı.

Mersin'de dün, aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube sekreteri Özgür Çağlar ve Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Şube Başkanı Mehmet Altuntaş'ın da bulunduğu 8 avukata yönelik yapılan operasyonda 3 avukat adresinde bulunarak, gözaltına alınmıştı. Avukat Onur Kale de kendisi emniyete giderek teslim olmuştu. Bugün öğleden sonra şehir dışında olan İHD Mersin Şube Sekreteri avukat Özgür Çağlar, ÇHD Mersin Şube Başkanı Mehmet Altuntaş ve avukat Rıza Oğuz savcılığa gitti. Avukatlar adliyeye geldiği sırada çok sayıda avukat eski Baro Başkanı Alpay Antmen ve aileleri destek vermek için adliye önüne geldi. Avukatlar adliye girişinde savcılığa gülümseyerek girdi. 

Savcılığa giden avukatlar, savcılık tarafından haklarında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan avukatlar Çağlar, Altuntaş ve Oğuz Adliye binasından çıkarılırken, meslektaşları ve aileleri tarafından alkışlarla uğurlandı. Hastaneye götürülen Çağlar, Altuntaş ve Oğuz sağlık kontrolleri ardından İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 

Şehir dışında bulunan avukat Bedri Kuran hakkındaki yakalama kararı da devam ediyor.

4 AVUKAT AÇLIK GREVİNDE 

Gözaltındaki avukatlar Sebahat Gençtarih, Ali Bozan, Emrullah Şam ve Onur Kale açlık grevine başladı. Avukatları aracılığıyla mesaj gönderen avukatlar, gözaltı operasyonun hukuksuz olduğunu ve bir an önce gözaltı işlemlerinin son buldurularak, savcılığa çıkarılmayı istediklerini belirtti. Avukatlar, savcılığa çıkarılana kadar açlık grevine devam edeceklerini duyurdu. Avukat Ali Bozan’ın kalp rahatsızlığı olduğu belirtildi. Savcılık tarafından dosyalarına kısıtlılık kararı da devam ediyor. İHD Merkez Yönetim Kurulu üyesi  (MYK) ve Mersin Şube Sekreteri avukat Özgür Çağlar, KHK ile kapatılan ÇHD Mersin Şube Başkanı Mehmet Altuntaş, Bedri Kuran ve Rıza Oğuz hakkındaki yakalama kararı ise devam ediyor.  (Mersin/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ekim 2017 18:53
www.evrensel.net