04 Ekim 2017 16:01

Cepteki para eriyor, gazeteler ilgilenmiyor!

Enflasyon 13 yılın zirvesini gördü ancak Evrensel, BirGün, Cumhuriyet dışında emekçileri yakından ilgilendiren bu habere ilgi gösteren gazete olmadı.

Cepteki para eriyor, gazeteler ilgilenmiyor!

Paylaş

Eylül ayı enflasyonu 13 yılın zirvesini gördü. Okullar açıldı eğitim masrafları ailelere ciddi yük getirdi. Kış ayları da kapıda ve yükselen enflasyon karşısında ücretler eriyor. Medya ise bu konuyla çok da fazla ilgilenmedi. Gazete manşetleri, ‘Gökçek’ depremine kilitlenirken, Birçok gazete de vergiye gelen artışı birinci sayfasına taşıdı. Tabii bir fark ile Erdoğan’ın bu konuya müdahale ettiğini ifade ederek. Hatta Milliyet gazetesi Erdoğan’ın söylediği “Ben yaptım oldu, olmaz” lafını taşıyarak Erdoğan’ın bu konuya el attığını öne sürdü.

13 yılın zirvesine çıkan enflasyon rakamları ise sadece üç gazetenin ilgi alanındaydı! Evrensel, Cumhuriyet ve BirGün.

CUMHURİYET: ENFLASYON ZİRVEDE

Cumhuriyet, manşetin altındaki haberde, “Enflasyon zirvede” başlığını attı ve “Eylül ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 0.65 artış gösterdi. TÜFE’de Eylülde gıda hariç diğer tüm ana harcama gruplarında artış gözlenirken, yıllık enflasyon yüzde 11.20’ye yükseldi. Çekirdek enflasyon ise 13.5 yılın zirvesine geldi. Enflasyonun yıl sonu hedefi yüzde 9.5. Ekonomistler, artışta hesaplamada kullanılan yöntem değişikliğinin de etkisi olduğuna dikkat çekiyor. Önümüzdeki aylarda, beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimlerinin sona ermesi ve iç talebin gücünü koruyacak olması nedeniyle yıllık enflasyondaki yüksek seyrin sürmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı.

EVRENSEL: GEL DE GEÇİN

Gazetemiz Evrensel ise bugünkü manşetinde konuya “Gel de geçin” başlığıyla şu ifadeleri kullanarak yer verdi: “Eylül ayı enflasyonu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.20 arttı. Böylece eylül ayı enflasyonu 13 yılın zirvesini gördü. Okulların açılması ailelere büyük yük getirdi. Aylık en yüksek artış eğitim grubunda yaşandı. Eğitim yılı giyim fiyatlarını da yükseltti. Gıda enflasyonu yüzde 12.50 oranıyla ‘Mutfakta yangın var’ dedirtti. Ulaşım geçen yıla göre yüzde 16, sağlık yüzde 1190 oranında yüksek artış gösterdi. Emekçilerin hayatı zorlaştı. Buna bir de hükümetin vergi artışı eklenecek. 3. kademede 27’lik gelir vergisi yüzde 30’a çıkacak, memur maaşları eriyecek. 2018 Ocakta yapılacak yüzde 4’lük memur maaşı zammı daha şimdiden uçup gitti. Yurt içi enflasyonu yüzde 16.28 ile genel enflasyonun 5 puan üzerinde. Bu büyük farkı şirketlerin, yakında fiyatlara yansıtması kaçınılmaz. Üstelik çekirdek enflasyon da çift hane. Bu enflasyonun kalıcılığının habercisi. Piyasaya kredi pompalanıyor, vatandaş borçla, şirketler kredi ile harcamalarını artırıyor. Bütün bunlar enflasyonu körüklüyor”

ENFLASYON UÇUYOR FAİZ YİNE GÜNDEMDE

BirGün gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Enflasyon uçuyor, faiz yine gündemde” başlığını kullandı. Haberde, “yıllık enflasyon yüzde 11,2’ye yükseldi. 13 yılın zirvesine çıkan çekirdek enflasyon ise Eylülde tüketici fiyatları yüzde 0,65 artarken zamların süreceği endişesini güçlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ‘Faizlerdeki düşüşü başaramazsak birçok musibet bizi beklemektedir’ Enflasyonda hala düşüşü sağlayamıyoruz yüksek faiz sebebiyle’ dedi” ifadeleri yer aldı. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde patlama

SONRAKİ HABER

İran'da eylemdeki şeker işçilerinin temsilcisi yeniden gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa