04 Ekim 2017 15:22

ABD: Green Card başvuruları başladı

ABD'de de çalışma ve yaşama hakkı veren, bir süre sonra da ABD vatandaşı olmanın yolunu açan 'Yeşil Kart‘ (Green Card) başvuruları başladı.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ve Kongre yetkisiyle yapılmakta olan Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (DV) kapsamında her yıl gerçekleştirilen Yeşil Kart Kurası (Green Card) başvuruları 3 Ekim tarihinde başladı.

ABD Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hasaplarından yapılan açıklamaya göre, DV-2019 programı için başvuru yapacak olan kişilerin başvurularını 7 Kasım Salı gününe kadar elektronik olarak www.dvlottery.state.gov adresinden yapmaları gerekiyor.

Açıklamada, yoğunluktan dolayı web sitesinde oluşabilecek gecikmeler nedeniyle ilgilenenlerin başvuru yapmak için "son haftayı beklememesi" salık verildi ve "Geç başvurular veya kağıt üzerinden yapılan başvurular kabul edilmeyecek" uyarısı yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Göçmenlik Programı her yıl Amerika’ya az göçmen gönderen ülkelerin vatandaşlarına rastgele seçim yöntemiyle 55,000 göçmen vizesi alma şansı sağlıyor. DV programına kayıt olmak herhangi bir ücrete tabi değil. Kurayı kazanan kişilerin vize alabilmeleri için gerekli eğitim ve/veya iş koşullarını sağlamaları ve diğer gereklilikleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Her sene düzenlenen DV programından, basit ama katı bazı kurallarla sınırlandırılmış yeterlilik şartlarına uyan kişiler yararlanabiliyor. DV programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş neticesinde belirleniyor. Vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılıyor ve bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan vizelerin toplamının yüzde yedisini aşamıyor."

GREEN CARD BAŞVURULARI NASIL YAPILIR ? 

Green Card Başvurusu Amerika Birleşik Devletleri Resmi Göçmenlik Bürosu web sitesinden yapılabilir. ABD Resmi sitesi üzerinden Green Card Başvurusu yapan kişiler her hangi bir ücret ödemezler. Tüm bilgilerini eksiksiz doldurmaları yeterlidir. Bu başvurudan sonra size yine aynı web sitesi üzerinden bir Başvuru kodu verilir. Bu kod mail adresinize yollanmaz. Başvuru tarihinden yaklaşık 6 ay sonra Green Card Çekilişi sonuçları açıklanmaya başlanır. Daha önce bahsettiğimiz kod sayesinde online olarak kontrol edebilmeniz mümkündür.

Kazandığınız takdirde ise, Green Card Başvurusunda belirttiğiniz adresinize ABD tarafından gönderilen ve içinde resmi evraklar olan bir zarf gelir. Bu postayı incelediğinizde, sizden tamamlamanız gereken belgeler (Sabıka Kaydı, fotoğraf vs.) ile birlikte Green Card mülakatı için gideceğiniz Konsolosluktaki görüşme tarihini yazdıklarını görürsünüz. Size belirtilen tarihte Amerikan Konsolosluğu'nda yapacağınız kısa bir mülakattan sonra Green Card almaya hak kazanırsınız. Green Card Başvurusundan sonra tüm izlenecek prosedür tam olarak bu şekildedir. Green Card almaya hak kazandıktan sonra 6 ay içinde ABD'ye giriş yapmanız gerektiğini de unutmayın. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Çocuklar açız diyor, başkan maaş yok diyor'

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa