04 Ekim 2017 13:34

Gökçek’in oda başkanlarına açtığı dava ertelendi

Son günlerde adı 'istifa' ile anılan Melih Gökçek'in 5 oda başkanı hakkında açtığı dava 8 Kasım'a ertelendi.

Gökçek’in oda başkanlarına açtığı dava ertelendi

Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve 4 oda başkanı hakkında açtığı dava görüldü. Duruşma, 8 Kasım tarihine ertelendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) inşa edilen Ankapark'a ilişkin açılamalarda bulunan  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ile dört oda başkanına 5.Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açmıştı. Davanın ilk duruşmasında ifade veren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, “Anayasanın 135.maddesine göre kurulmuş meslek örgütüyüz. Sorumluluk alanlarımızda olan kanunla bize verilmiş görevlerimiz yerine getirirken, Büyükşehir Belediyesi’nin plan değişikliğine ilişkin açtığımız davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar uygulanmadığı için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunduk. Kimseye suç istinat etmek gibi bir durumumuz yok. Biz anayasal görevlerimizi yerine getirdik, beraatimi talep ediyorum” dedi. 

Candan'ın savunmasının ardından Avukat Turgut Kazan da yargı kararlarının uygulanmadığını ispatlayacak durumda olduklarının altını çizerek, davanın bir an önce karara bağlanmasını istedi. Mahkeme başkanı, belediyeden işlem dosyası gelmediğinden davayı 8 Kasım tarihine erteledi.

Davayı CHP Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Onursal Adıgüzel, Musa Çam ve Ali Şeker takip ederek oda başkanlarına destek oldu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Berberoğlu’nun avukatları reddi hakim talebinde dulundu

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa