04 Ekim 2017 11:51

'Maltepe Havagazı Fabrikası planı kamu yararına aykırı'

Bilirkişi, Maltepe Havagazı Fabrikası alanına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinin plan değişikliğini kamu yararına aykırı buldu.

Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin açtığı davada bilirkişiler, Maltepe Havagazı Fabrikası alanına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinin plan değişikliğini kamu yararına aykırı buldu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin, Maltepe Elektrik ve Havagazı Fabrikasının arazisi hakkında Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinin yüksek yoğunluklu yapılaşmasına ve fabrika alanını betona dönüştürecek olan plan değişikliğine karşı açtığı davada sonuç geldi. Davada bilirkişiler, 2 Ekim 2017 tarihinde Ankara 3. İdare Mahkemesine raporunu sundu. Raporda, belediyenin Havagazı Fabrikası hakkındaki planının “Şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, üst ölçekli plan hükümlerine ve kamu yararına aykırı olduğu” görüşüne yer verildi. Mahkemeye gelen bilirkişi raporunu değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bizim lehimize gelen bilirkişi raporu, bilimsel olarak da bizim haklılığımızın kanıtıdır” dedi. Candan, Havagazı Fabrikasını yapılaşmaya açmanın Ankara’nın değerlerini yok etmek anlamına geldiğini belirterek, “Bu rapor kamu yararına adına sevindiricidir. Gökçek’in bir kez daha alana dair emellerinin sonu görünmüştür” diye vurguladı. 

Candan, Ankara Tabip Odası ile birlikte mimarlık öğrencilerine yönelik Maltepe Havagazı Fabrikası Yerleşkesinin kente kazandırılması için Kent Düşleri Proje Fikir Yarışması açtıklarını hatırlattı ve “Bu kapsamda yarışmaya katılacaklar, 7 Ekim’de Maltepe Havagazı Fabrikası alanını görmeye gelecekler. Yarışmaya ilgi büyük” dedi. (Ankara/EVRENSEL) 
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kilis Cezaevi’nde açlık grevi başladı

SONRAKİ HABER

Uzun soluklu bir mücadele: Kadın hareketi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa