04 Ekim 2017 11:42

Kilis Cezaevi’nde açlık grevi başladı

Kilis L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda üç siyasi mahpus 'Gardiyanların kötü muamelesi' nedeniyle açlık grevine başladı. 

Paylaş

Kilis Cezaevi’ndeki koşullar ve gardiyanların şiddete varan tutumları nedeniyle “Süresiz, dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını” bildiren Mehmet Sinan Ayçiçek, Agit Adsoy ve Cemal Muhammed adlı mahpusların eylemi bir haftayı geride bıraktı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Gaziantep Şubesi’ne de başvuruda bulunduklarını ifade eden mahpus yakınları, “Bir an önce gerekli incelemelerin yapılması ve cezaevindeki koşulların düzeltilmesini istiyoruz” açıklamalarında bulundular. 

İHD Gaziantep Şubesi yöneticilerinden Müslüm Kılıç da, Kilis Cezaevi’ndeki koşullar ve gardiyanların kötü muamelesine dair iki başvurunun kendilerine ulaştığını belirtti ve “İlk başvuru iki hafta önce olmuştu. Biz hemen konuyu araştırarak durumu, Kilis Valiliği İnsan Hakları Komisyonu’na bir yazıyla bildirdik. Oradan henüz cevap gelmedi. İkinci başvuru ise aynı sebeplerle açlık grevine başlayan üç isim adına bir tutsak yakını tarafından yapıldı. Bu konu hakkında da aynı şekilde gerekli yerlere bildirimlerini yapıp takibini sürdüreceğiz ” dedi.

Yaklaşık bir yıldır tutuklu bulunan Mehmet Sinan Ayçiçek’in yakınları da gazetemize yaptıkları açıklamada, gardiyanların tutumlarına dair uzun süredir şikâyetler olduğu, özellikle siyasi mahpuslara dönük darp ve tehdit olaylarının yaşandığı bilgisini aktardılar. 27 Eylül’den beri açlık grevinin sürdüğünü belirten aile, “Onlar ancak açlık grevi yaparak seslerini duyurabildiler. Biz de bu sesin bir an önce gerekli yerlere ulaşmasını istiyoruz. Cezaevi koşulları nedeniyle zaten bozulmuş sağlıklarının daha da kötüye gitmesinden endişeliyiz” dediler. (Antep/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Süper Lig’de hangi takım kaç kart gördü?

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa