04 Ekim 2017 11:03

Bilet fiyatları uçtu: Asgari ücretliye tribün yasak!

Taraftarlar, bilet fiyatlarındaki artışla tribünlerin asgari ya da düşük ücretlilerin giremeyeceği bir hale geldiğini vurguluyor.

Paylaş

Vergi artışı, zam ve yüksek enflasyon cenderesindeki taraftarlar, son dönemde maç bilet fiyatlarının arttığını belirterek “Bu rakamlar üst sınıfa hitap ediyor” diyor.

ASGARİ ÜCRETLİ İÇİN TRİBÜN HAYAL

Galatasaray Taraftar Grubu Tekyumruk üyesi Ahmet Arslan, “Türkiye'de asgari ücretle çalışanların tribüne gelmesi imkansız. Bin 400 TL ile çalışan birinin kombineye 700 TL vermesi ya da tek maça 100 TL ödemesi olanaksız haldedir” diyerek vaziyeti özetliyor.

Özellikle İstanbul takımlarında bilet fiyatlarının çok yüksek olduğunu  belirten Arslan, “Futbol kulüpleri şirketleşmeye, markalaşmaya gitti. Bu da taraftarın müşterileşmesi anlamına geliyor. Ne kadar paralı, zengin kesim, tribünlere gelip takımı takip ederse kulüpler de o kadar fazla para kazanacaktır” yorumunda bulunuyor.

GELİR SEVİYESİ İLE BİLET FİYATLARI ARASINDA TERS ORANTI VAR

Beşiktaş Beleştepe Grubu üyesi Ferhat Talan ise, ülkede gelir seviyesi ile bilet fiyatları arasında ters orantı olduğunu belirtiyor. Bu konudan en muzdarip kesimin Beşiktaş taraftarı olduğunu söyleyen Talan, yeni stat heyecanı ve sportif başarı iyi olunca, en pahalı bileti Beşiktaş yönetiminin sattığını ifade ediyor.

Talan şöyle konuşuyor: “Son oynanan Şampiyonlar Ligi maçında en ucuz bilet 150 TL idi, asgari ücretle çalışan bir kişi için bu maça gitmek hayal ötesi. Çocuğuyla gidebilmesi ise söz konusu bile değil. Ülkemizde seyirci sayılarının düşüklüğünün ana nedeni, bilet fiyatlarının yüksek olmasıdır. İspanya'da eğer bir maçta seyirci sayısı yüzde 70’ten az ise federasyon ceza kesiyor, yani istersen 1 avrodan sat bileti ama o stadı dolduracaksın diyor. Almanya ve İngiltere seyirci sayıları yine aynı şekilde yüksektir. Şenol Güneş’in bu durumu özetleyen bir sözü var, ‘Eskiden fakirler oynar, zenginler izlerdi; şimdi ise zenginler oynuyor, fakirler izliyor’ tabii stattan ve yayıncı kuruluştan değil, bir kahvehane köşesinde ya da kaçak yayından.” (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2016’da ödenek üstü giderler fırladı, yedek ödenek arttı

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit'in Devlet Mezarlığı’na defnedilmesini olanak sağlayan teklif kabul edil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa