04 Ekim 2017 09:15

Cezaevinde Kürtçe mektuba soruşturma

Afyonkarahisar E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklular hakkında yazdıkları Kürtçe mektuptan dolayı soruşturma açıldığı bildirildi.

Cezaevinde Kürtçe mektuba soruşturma

Paylaş

Afyonkarahisar E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Osman Erbek'in babası Resul Erbek, oğlunun cezaevinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili 29 Eylül günü kendisini arayıp durumlarını aktardığını belirtti. Oğlunun cezaevinde sistematik olarak psikolojik işkenceye maruz kaldıklarını aktardığını söyleyen baba Erbek, cezaevinde hak ihlallerinin tavan yaptığını belirttiğini anlattı.

ZORLA SAYIM

Baba Erbek, oğlunun, kendisine, "Askerler koğuşumuzu basıp günde en az 2 defa zorla ayakta sayım yapıyorlar. Havalandırma hakkımız kısıtlanıyor. Bizim bütün kitaplarımızı zorla el koydular. Aram Yayınevi'nin bizdeki ve bize gelen kitaplarına zorla el koydular. Özgür Halk Dergisi, Demokratik Modernite Dergisi, KJA-TJA dergilerine el koydular. Dışarıya yazdığımız Kürtçe mektuplara el koydular ve hakkımızda soruşturma başlattılar. Aynı zamanda dışarıdan gelen Kürtçe mektuplara el koydular ve hakkımızda yine soruşturma başlattılar. Bizler bu uygulamalara karşı bir aylık telefon görüşmelerine, açık ve kapalı görüşmelere çıkmama kararı aldık. Bu durumlar devam etmesi halinde ise açlık grevine gireceğiz. Bizler bu uygulamaların son bulmasını istiyoruz. Bu hak ihlalleri karşısında kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz" dediğini aktardı. 
 
Tutuklular üzerindeki psikolojik işkencenin son bulmasını isteyen baba Erbek, "Bu hukuksuz son bulsun. Bizler her koşulda çocuklarımızın arkasındayız" dedi. (MA)
 

ÖNCEKİ HABER

Arsenal’de taht savaşları

SONRAKİ HABER

Meksikalı gazeteci Jose Rafael Murua Manriquez ölü bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa