04 Ekim 2017 08:56

Konca: Halkımızın iradesi düşmedikçe vekilliğimiz de düşmez

Milletvekilliği düşürülen Besime Konca ‘Halkımızın iradesi düşmedikçe bizim de vekilliğimiz düşmez’ dedi.

Konca: Halkımızın iradesi düşmedikçe vekilliğimiz de düşmez

Paylaş

Milletvekilliği düşürülen Besime Konca, tüm engellemelere rağmen parti genel merkezinde alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Konca, "Halkımızın iradesi düşmedikçe bizim de vekilliğimiz düşmez" dedi.
 
Milletvekilliği düşürülen ve İngiltere'den Türkiye'ye dönen HDP Siirt Milletvekili Besime Konca tüm engellemelere rağmen parti genel merkezinde halk ile buluştu. Gece geç saatlerde parti genel merkezine gelen Konca, partililer tarafından zılgıt ve alkışlarla karşılandı.
 
Parti genel merkezinde partililere seslenen Konca şöyle konuştu: "Genel Kurul’da ben de olmak isterdim. Benim de olduğum bir Genel Kurul’da vekilliğim düşürülsün isterdim, konuşacak çok şey vardı. 4 saatlik bir uçak yolculuğunun sonunda İstanbul'da öğrendim vekilliğimin düşürüldüğünü. Figen Başkan'dan başlayan bir durum Tuğba vekil ile Faysal vekil ile devam etti ve durmayacaktır daha fazla vekilimizin vekilliğini düşüreceklerdir."

'BİZİ BAŞBAKANLIK TEZKERESİ VEKİL YAPMADI'

Konca, "Ancak Başbakanlık tezkeresi bizi vekil yapmadı, halkın iradesi ile vekil olduk. Onurlu gururlu barışı, demokrasiyi, insanlığı sevenlerin büyük bir coşku ile halkımızın milyonların oyu ile seçildim, vekil oldum. Bu irade Başbakanlık tezkeresi ile aşılamaz, bizi başbakanlık tezkeresi vekil yapmadı. Halkımızın iradesi düşmedikçe bizim de vekilliğimiz düşmeyecek" dedi.

'MECLİSE SIĞMADIK'

Meclis’in anlamsızlaştırıldığını ve bundan sonra daha fazla sokaklarda olacaklarını söyleyen Konca, "Sesimiz belki TBMM'de kısıldı; ancak halkın büyük meclisinde daha fazla söz söyleyeceğiz. Biz tarladan, fabrikadan, sokaklardan  aldığımız güç ile bu siyaseti yaptık, bu yüzden Meclise sığmadık. Çok işimiz var hep beraber daha çok çalışacağız, faşizmi durduracağız" diye konuştu.

KONCA’NIN VEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİNE TEPKİ

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca’nın vekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren HDP’li kadınlar, "Bizler, asla boyun eğmeyeceğini defalarca ispatlayan görkemli kadın mücadelesinin ta kendisiyiz. Biz 6 milyon Besime Konca’yız” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Siirt milletvekilleri Besime Konca’nın milletvekilliğinin düşürülmesine birçok merkezde eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi. 
 
Diyarbakır’da HDP il binasında gerçekleştirilen toplantıya, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ve Parti Meclisi üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Gülşen Özer, Türkiye’de birçok sorunun olduğunu ancak iktidarın bu sorunların üstünü örtmek ve konuşulmasını engellemek için HDP’ye yöneldiğini belirtti. Besime Konca’nın vekilliğinin düşürülmesi ile bir kez daha kadın kazanımlarının hedef alındığını kaydeden Özer,  “Türkiye Cumhuriyeti Büyük Meclisi’nin 26. Dönem 3.Yasama Yılı’nda açılışı yapılan ilk genel kurulun ilk saatlerinde Kadın Meclisi Sözcümüz ve Siirt Milletvekilimiz Besime Konca’nın vekilliği düşürülmüştür. AKP-Saray rejiminin kadına yönelik sistematik ve yaygınlaştırılmış saldırı politikalarının son halkası olarak Kadın Meclisi Sözcümüzün milletvekilliğinin düşürülmesi, bu yasama yılında da ana hedefin kadınlar olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. 3 Ekim 2017 günü, TBMM ilk genel kurulu açılışı kadına yönelik saldırın resmi mühürlü kara lekesi olarak tarihe not düşülmüştür.”

‘KADIN MÜCADELESİNE YÖNELİK SALDIRILAR VAR’

Kadınların başta siyaset alanı olmak üzere tüm kamusal alanlardan tasfiye edildiğini dile getiren Özer, şöyle dedi: “AKP-Saray rejiminin, 15 yıllık iktidarlarına rağmen ‘toplumsal ve kültürel alanda tahkim edemedikleri iktidarlarının’ en büyük engeli olarak kadın mücadelesini gördükleri net ve açık ortadır. TBMM’de kadın vekil oranında büyük bir artış yaratarak bir dönüm noktası oluşturan ve bir kadın partisi olarak partimiz HDP’nin bugün itibariyle Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ, Kadın Meclisi Sözcümüz Besime Konca, Nursel Aydoğan ve Tuğba Hezer olmak üzere 4 kadın parlamenterinin vekilliği düşürülmüş bulunmaktadır.” Saldırıların kadın mücadelesine yönelik politik ve ideolojik saldırılar olduğunu vurgulayan Özer, “Çünkü biz, kadınların siyasete aktif katılımı ve eşit temsiliyet ile kendi yaşamı ve tüm bir toplumsal yaşam üzerinde söz ve karar sahibi bir özne olmasını amaçlayan eş başkanlık sistemini geliştirdik. ‘Tek Adam rejimi’ne geçit vermeyen eşbaşkanlık sistemi, başta Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ şahsında hedef alınmıştır, belediye eş başkanlarımızın rehin alınması ve kadın parlamenterlerin vekilliklerinin düşürülmesi ile bu ideolojik saldırılar aralıksız devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

‘6 MİLYON BESİME KONCA’YIZ’

Konca’nın vekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun altını çizen Özer, şöyle devam etti: “Kadının bedeni, emeği ve tüm yaşamını ortadan kaldıran AKP-Saray rejiminin yaratmak istedikleri topluma karşı yeni ve özgür yaşamı, erkek egemen çürümüş zihniyetlerinin tüm baskı ve zor aygıtlarına karşı sonuna ve sonuncumuza kadar mücadelemiz sürecektir. Kadın Meclisi Sözcümüz ve Siirt Milletvekilimiz Besime Konca’nın zindanlarda, mahkemelerde, sokaklarda, her an ve her mekânda kadın mücadelesinden asla vazgeçmeden devam etmesi bunun en güncel ve en açık örneğidir. Bizler ablukalarda yaşamı örgütleyen direnen kadınlarız. Bizler, OHAL ve her hallerde sokaklara, meydanlara taşan direnen kadınlarız. Bizler 8 Martlarda, 25 Kasımlarda, Newrozlar da erkek egemen zihniyetin zulmüne binlerce yıllık ‘Hayırları’ ile direnen kadınlarız. Bizler zindanlarda, zulmün mahkemelerinde zalimin gözünün içine bakarak gerçeği haykıran kadınlarız. Binlerce yıldır ‘Bu Böyle Gitmez. Kadınlar İzin Vermez’ diyerek onurlu mücadelemizden asla geri adım atmadık. Bizler, asla boyun eğmeyeceğini defalarca ispatlayan görkemli kadın mücadelesinin ta kendisiyiz. Biz 6 milyon Besime Konca’yız.” 

SİİRT: SİSTEMATİK SALDIRI

Siirt’te de HDP binasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan HDP PM Üyesi Kezban Dumlu, Konca’nın vekilliğinin düşürülmesini AKP-Saray rejiminin kadına yönelik sistematik ve yaygınlaştırılmış saldırı politikalarının son halkası olarak değerlendirdi.

İZMİR: SALDIRILAR KADIN MÜCADELESİNİ HEDEF ALIYOR

HDP İzmir Kadın Meclisi de, Konca'nın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin HDP İl binasında basın toplantısı düzenledi.  HDP Kadın Meclisi adına söz alan Meral Cankul, kadınların başta siyaset alanının dışına itilmesi olmak üzere tüm kamusal alanlardan tasfiye edilmek istendiğini belirtti. Cankul, "Bu saldırılar kadın mücadelesine yönelik politik ve ideolojik saldırılardır. Çünkü biz, kadınların siyasete aktif katılımı ve eşit temsiliyet ile kendi yaşamı ve tüm bir toplumsal yaşam üzerinde söz ve karar sahibi bir özne olmasını amaçlayan eş başkanlık sistemini geliştirdik. 'Tek Adam' rejimine geçit vermeyen eş başkanlık sistemi, başta Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ şahsında hedef alınmıştır. Erkek egemen zihniyetin temellerini sarsan, yaşamın tüm alanlarında kadının sözünü, emeğini etkin kılan eş başkanlık sistemi hedef alınırken yine irademize sahip çıkarak sokaklara taştık, kabul etmedik, boyun eğmedik" dedi.

ADANA: TARİHE KARA BİR LEKE

HDP Kadın Meclis Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca’nın milletvekilliğinin düşürülmesine HDP Adana Kadın Meclisinden tepki geldi. HDP İl Binasında yapılan açıklamayı okuyan HDP Adana İl Eş Başkanı Gülseren Tural, bu yasama yılında da ana hedefin kadınlar olduğunu söyledi. AKP'nin kadına yönelik sistematik ve yaygınlaştırılmış saldırı politikalarının son halkası olarak Kadın Meclisi Sözcülerinin milletvekilliğinin düşürdüğünü söyleyen Tural, "Bu yasama yılında da ana hedefin kadınlar olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. 3 Ekim 2017 günü, TBMM ilk genel kurulu açılışı kadına yönelik saldırın resmi mühürlü kara lekesi olarak tarihe not düşülmüştür" dedi.

KADINLAR SİYASET DIŞINA İTİLMEK İSTENİYOR

Kadınların siyaset dışına atılmak istendiğini ifade eden Tural, "Kadınların başta siyaset alanının dışına itilmesi olmak üzere tüm kamusal alanlardan tasfiye edilmesi ile AKP-Saray rejiminin, 15 yıllık iktidarlarına rağmen toplumsal ve kültürel alanda tahkim edemedikleri iktidarlarının en büyük engeli olarak Kadın Mücadelesini gördükleri net ve açık ortadır. TBMM’de kadın vekil oranında büyük bir artış yaratarak bir dönüm noktası oluşturan ve bir kadın partisi olarak kadınları hedef alınıyor" dedi. Binlerce yıldır "Bu böyle gitmez. Kadınlar izin vermez" diyerek mücadelelerinden asla geri adım atmadıklarını söyleyen Tural, "Bizler, asla boyun eğmeyeceğini defalarca ispatlayan görkemli kadın mücadelesinin ta kendisiyiz. 6 milyon Besime Konca’yız biz" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Fransa'da tartışmalı terörle mücadele Ulusal Meclisten geçti

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa