04 Ekim 2017 08:27

Irak Başbakanı İbadi'den Kerkük için ‘ortak yönetim’ teklifi

Irak Başbakanı Haydar el İbadi IKBY’ye Kerkük’te nihai söz sahibi Bağdat olmak şartıyla ‘ortak bir yönetim’ teklif etti.

Irak Başbakanı İbadi'den Kerkük için ‘ortak yönetim’ teklifi

Paylaş

Bağdat yönetimi ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki en önemli anlaşmazlık konularından biri olan Kerkük'ün statüsü konusunda Irak Başbakanı Haydar el İbadi'den bir teklif geldi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Bağdat yönetimi ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki en önemli anlaşmazlık konularından biri olan Kerkük'ün statüsü konusunda Irak Başbakanı Haydar el İbadi'den bir teklif geldi.

İbadi, zengin petrol yatakları nedeniyle önem taşıyan Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin, nihai söz sahibi Bağdat olmak şartıyla "ortak bir yönetim" tarafından idare edilmesini önerdi. İbadi, teklifini Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında dile getirdi.

Irak ordusunun IŞİD yüzünden terk ettiği Kerkük'ün kontrolünü 2014 yılında Peşmerge güçleri almıştı. IKBY'nin bağımsızlık referandumuna tartışmalı Kerkük'ü de dahil etmesi gerginliği daha da artırmıştı.

KÜRT BANKALARINA DOLAR YASAĞI

IKBY'nin gerçekleştirdiği referandum nedeniyle Bağdat, Kuzey Irak'a yönelik yeni bir yaptırım kararı aldı.

Irak merkez bankası, Kuzey Irak'ın önde gelen dört Kürt bankasına artık dolar satmayacağını ve bu bölgeye yapılan tüm döviz transferi işlemlerini durduracağını IKBY'ye bildirdi.

Alınan karardan en fazla, döviz ihtiyacı bulunan şirketler ve genellikle dolarla maaş alan yabancı işçilerin etkilenmesi bekleniyor. Zira Irak dinarı ülke dışında kabul edilmiyor.

Reuters'a konuşan bir Iraklı yetkili, "Dolar satışı yasağının kalkması için Kürt bankalarının merkez bankası kontrolüne geçmesi gerekiyor" dedi.

Irak parlamentosunda gün içinde yapılan bir oylamada ise Kürt liderleri hedef alan mali yaptırımlar getirilmesine karar verildi. Bu gelişmeyi duyuran Irak devlet televizyonu, başka detay vermedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Edip Uğur’un bağımsız devam etme kararı aldığı iddiası 

SONRAKİ HABER

"Danone patronu işçilerin iradesine saygı göstersin"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa