04 Ekim 2017 05:45

Eğitim sisteminde değişiklik nasıl yapılmaz?

Adana'dan bir lise öğrencisi, eğitim sistemindeki değişikliğe ilişkin değerlendirmelerini ve taleplerini kaleme aldı.

Paylaş

Lise öğrencisi
Adana

Müfredatta olan konular, konular hakkındaki bilgiler doğru veya yanlış olmaksızın öğrenciye aktarıldığı için biz öğrenciler bu öğretim programında birçok yanlışı doğru olarak öğreniyoruz. Dolayısıyla öğrencilerin zihin yapısını istedikleri gibi şekillendirmek için en etkili yol müfredatımızda yapılan bu yeni değişiklikler. Eğitim sistemini müfredatı belirleyen kişiler bilimsel eğitim vermektense kendi doğrularını öğrencilere empoze etmeye çalışıyor. Evrimin kaldırılması, yerine cihadın getirilmesi de bunun en somut örneklerinden.

Bundan önceki eğitim sistemi de bizim talep ettiğimiz gibi sınavsız, parasız, bilimsel bir sistem değildi, getirilmek istenen de değil. Bizler eski sistemin yanlış olduğunu değişmesi gerektiğini savunuyoruz fakat yeni bir eğitim sistemi oluşturmak için uzun vadeli çalışmalar gerekir. Bir gece içerisinde Cumhurbaşkanının tek bir lafı ile yıllardır hazırladığımız sınavın değişeceğini öğrenmek yerine getirilmesi düşünülen sistem denenmeli, test edilmelidir. Olumsuz yönlerine çözümler bulunmalıdır.

Maalesef şu an getirilmek istenen sistem için bu aşama uzman kişilerin fikrini almak yerine, bilinçsiz bir kişinin yanlış isteği doğrultusunda sistemde öğrencileri ve velileri strese sokacak yanlış değişikliklere götürmüştür. Toplumun her kesimi için adil sonuçlar doğuracak öğrencileri yarış atı gibi koşturmayacak, her öğrenciye yetenekleri doğrultusunda eğitim verilen bir sistem talep ediyoruz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Geleceğim benim geleceğim mi?

SONRAKİ HABER

Çınar'da öldürülen çocukla ilgili gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa