04 Ekim 2017 05:19

Kayserili sayacılar: Birlik olursak kazanırız!

Saya direnişi Kayseri'ye de yayıldı. 'Bıçak kemiğe dayandı' diyerek bir araya gelen yaklaşık 150 sayacı komite kurarak dernekleşme için ilk adımı attı

Paylaş

Ahmet AKARSU
Kayseri

Sayacıların Adana‘da başlayan isyanı İzmir, İstanbul, Konya Antep, Manisa ve Bursa’dan sonra Kayseri’ye de yayıldı. Kötü çalışma koşullarına, düşük ücretle çalışmaya tepki gösteren yaklaşık 150 sayacı ne yapacaklarını konuşmak üzere bir araya geldi. “Bıçak kemiğe dayandı” diyen sayacıların ortak görüşü, “Hakkımızı birlik olursak alırız” oldu.

DERNEK GİRİŞİMİ İÇİN İLK ADIMLAR ATILDI

Başta Adana olmak üzere, diğer saya işçilerinin de deneyimlerini aktaran sayacılar, Kayseri‘de dernekleşme girişimi için ilk adımı attı. Komite kuran sayacılar, 150’ye yakın sayacıdan dernek girişimi için imza topladı. Kurulan komitede Suriyeli sayacılar da yer aldı. 

Dernek girişimi için sayacılar kendi sözcüsünü seçerek, ortak kararlar aldı. Alınan kararlar şöyle:

- Parça başı işlerde taban ücretlerinin ilk 6 ay için spor ayakkabıda 4 liraya, botta ise 4 lira 50 kuruşa yükseltilmesi

- İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda önlemler alınması

- Dernek yönetimi ile patronların görüşmelerinin tüm sayacıların onayı alınarak yapılması 

‘GELİN HEP BİRLİKTE EKMEĞİMİZİ BÜYÜTELİM’

Sigortasız ve kötü koşullarda çalıştıklarını söyleyen sayacılar, “2008 krizinden sonra parça başı ücretlerimiz düştü. Çoğumuz sigortamızı kendi cebimizden yatırmaya çalışıyoruz. Sanat icra ediyoruz ama hakkımız olanı alamıyoruz. Haklarımızı alana kadar da çalışmayacağız” dedi.

Kimi patronların sayacıları birbirine düşürmeye çalıştığına dikkat çeken bir sayacı “Parça başı işe verilen fiyatlar var. Kayseri’deki patronların daha ucuza Gaziantep’e ya da Adana’ya sipariş verdikleri oluyor. Burada çağrımız tüm saya işçilerinedir: Düşük ücrete kimse çalışmasın, gelin hep birlikte ekmeğimizi büyütelim” diye konuştu. 

‘YETER Kİ İŞÇİLER BİRLİĞİNİ KORUSUN’

Sayacıların mücadelesini yakından izleyen Sendika Uzmanı Yakup Aslandoğan ise şöyle konuştu: “Adana’da saya işçilerinin çaktığı kıvılcımı, Kayseri’de de sizlerin başlatmış olduğu bu onurlu mücadeleyi selamlıyoruz. İşçilerin birbirlerinin deneyimlerinden yararlanarak ilerlemesi sonucu birliklerini kurduğu takdir de kazanacaktır. Ana talepler etrafında yürütülen hak arama mücadelesinde sonuna kadar elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz! Yeter ki işçiler birliğini sağlam tutsun."

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dicle Üniversitesinde kıyım: Hukuk yok Ali Cengiz oyunu var

SONRAKİ HABER

Milas'ta 36 işçi kimyasal madde zehirlemesinden hastaneye kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa