03 Ekim 2017 19:24

Gebze’de mahalleli tapu için eylem yaptı

Gebze Yavuzselim ve Hürriyet mahallesi halkı tapu sorununun çözülmesi talebi ile eylem yaptı.

Paylaş

Gebze Yavuzselim ve Hürriyet mahallesi sakinleri tapu sorununun çözülmesi talebi Gebze Kent Meydanı eylem yaptı. Mahalle sakinleri Gebze Kent Meydanı'nda yaptıkları açıklama ile verilen sozlerin tutulmasını ve sorunlarının çözülmesini istedi.

Yaklaşık bin kişinin toplandığı basın açıklaması Gebze Belediye başkanı Adnan Köşker ve meclis üyelerinin istifasinin istendigi mitinge dönüştü.

Aralarında muhtar ve mahalli dernek yöneticilerinin de bulunduğu 15 kişinin belediye meclis toplantısına davet edilmesini ve belediye başkanının bizzat meydana gelerek açıklama yapmasını isteyen halk Belediye Meclis toplantısının yapılacağı Kent Kültür Merkezi önüne yürüdü.

Kent Kültür merkezi önünde polis barikatı ile karşılaşan mahalle halkı Başkan Adnan Köşker'i istifaya çağırdı. 

Emniyet Müdür Yardımcısının mahallelinin bulunduğu noktadan daha ileri gitmesi halinde polisin müdahele edeceğini söylemesi öe polisin biber gazını çıkarması mahalle sakinlerinin tepkisini çekti.

Burada ortak basın açıklamını okuyan Gebze Yavuz Selim Mahallesi Derneği yöneticilerinden Erol Şen, "Bizler sığınmacı veya göçmen değiliz. Bu toprakları hiç tereddüt etmeden canını vererek vatan yapan ecdatların torunlarıyız. 1985 yılından sonra bu iki mahallede Gecekondu Kanunu ile İmar ve Gecekondu Mevzuatına Aykırı Yapılara Uygulanacak bazı işlemlere dair 2981 sayılı kanun gereğince birçoğumuza 'tapu tahsisi belgesi' verilmiştir. İlk başvuru bedelleri ile birçoğumuz arsa bedellerini yatırmıştır. Bir kısmımız da 2012 yılında çıkarılan ve halk arasında 2B yasası olarak bilinen 6292 sayılı kanun gereğince hak sahibi kabul edilmiş ve ilk başvuru bedelleri yatırılmıştır. 30 yıldan fazla süredir bu iki mahallede ikamet eden ve devletimiz tarafından da hak sahibi olarak kabul edilen bizler oylarımızla seçtiğimiz belediye başkanlarından bir an önce fiili duruma göre imar uygulamalarını yapıp, tapularımızın verilmesini beklemekteyiz" dedi.

Eylem devam ederken, 10 kişilik bir heyet Gebze Belediye Başkanı Köşker ile görüştürüldü. Köşker ile görüşen heyet taleplerini dile getirdi. Heyetin belediye başkanı ile görüşmesinin ardından kitle dağıldı. (Gebze/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP’li Behçet Yıldırım: Tütünden elinizi çekin 

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa