03 Ekim 2017 18:58

HDP’li Behçet Yıldırım: Tütünden elinizi çekin 

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, hükümetin tütün üretim ve satışına ilişkin getirmeyi düşündüğü düzenlemeleri Meclis’te gündemine getirdi.

Paylaş

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, hükümetin tütün üretim ve satışına ilişkin torba yasa ile getirmeyi düşündüğü düzenlemeleri Meclis’te gündeme getirdi. Yıldırım şöyle konuştu: 

Önümüzdeki günlerde 130 maddelik torba yasa tasarısı geliyor. Bu torbadan da Adıyaman tütününe yasak geliyor. Adıyaman halkı, üreticisi tütüne yasal güvence beklerken yabancı sigara fabrikalarına, firmalarına güvence, Adıyaman tütününe yasak geliyor. 

‘BU TASARI ADIYAMAN’IN ÖLÜM FERMANIDIR’

Bu bir tasarı değil açıkça Adıyaman'ın ölüm fermanıdır. Adıyamanlının sadece tütünü yasaklanmıyor, yaşamı, ekonomisi çökertiliyor, adeta nefessiz bırakılıyor. Adıyaman için olmazsa olmaz olan tek geçim kaynağı diyebileceğimiz tütün için üretiminden, nakliyesinden, satışından, içimine kadar kabul edilemez yasaklamalar, cezalar veya yaptırımlar söz konusu. Bu konuyu Adıyaman halkı iki gün önce sosyal medyada yayarak deyim yerindeyse sokaklara döküldü. Dün sabah saatlerinden itibaren demokratik tepkilerini dile getirdiler. Tütün, Adıyaman için siyaset üstü bir konudur. Sağcısıyla solcusuyla, köylüsüyle memuruyla, Sünni'siyle Alevi'siyle Meclis’e getirilmesi beklenen torba yasaya karşı olduklarını haykırdılar.

Bu kabul edilemez yasa tasarısının gündeme geleceğini şubat ayında yine bu kürsüden dile getirmiştim. AKP'nin Adıyaman'ın tütününü yasaklayacağını daha önce söylemiştim ki, maalesef haklı çıkıyorum. Bakanlar, özellikle İçişleri Bakanı, Maliye Bakanı tütün için yasaklamalar getireceklerinin işaretlerini ta o zaman vermişlerdi. Hatta tütüne terör suçu kapsamında yaklaşımlar göstermiş, havuz medyası da tütünü adeta terörist ilan etmişti.

‘AKP ADIYAMAN MİLLETVEKİLLERİ TÜTÜN TASARISINA KARŞI TUTUM ALMALI ‘

Adıyaman'ın bu önemli sorunu bugün çok daha ciddi boyutlara varmıştır. Ekiminden içimine kadar çeşitli zorluklar ve cezalar içeren torba yasa tasarısının 68'inci ve 69'uncu maddelerini kabul etmek, sessiz kalmak mümkün değildir. Bu torba yasa tasarısı komisyona ve Meclis’e gelmeden halkımız tepkisini göstermeye başlamıştır. Aynı duyarlılığı bizlerden, yani Meclis’ten ve Meclis’teki Adıyamanlı vekillerden beklemektedir. AKP'nin cevval vekilleri gazete haberlerine tepki koyarken çok cesurdular. Şimdi kendi partileri tütüne yasak getiriyor. Aynı cesareti yine Adıyaman halkı, Adıyamanlılar için göstermeleri gerekiyor. Adıyaman milletvekillerinin bu yasa tasarısına karşı açık tutum almaları ve "Biz bu yasa tasarısını kabul etmeyeceğiz" demeleri gerekiyor. Öyle, "Görüşeceğiz", "Görüşüyoruz", "Toplantı halindeyiz" demesinler, net bir şey söylesinler.

Dün Adıyaman'da yapılan, 5 bin kişinin katıldığı onurlu, haklı yürüyüşü istismar, provokasyon ve siyasi rant sağlama düşüncesiyle yapılmış olarak değerlendiren AKP milletvekillerine buradan sesleniyorum: Sizler makam, mevki, koltuk derdinde olabilirsiniz ama Adıyaman halkı emeğinin, ekmeğinin, rızkının derdinde. Onların haklı taleplerini ve yürüyüşlerini anlamlı buluyoruz. Eğer bu yasa geçerse değil 5 bin, yüz binler yürüyecektir. 

İktidar vekilleri, söz verebilecek misiniz? Şimdi, bu tütüne getirilmesi düşünülen yasakları torbadan çıkarabilecek misiniz? Niye susuyorsunuz? En azından bugünlük çıkıp bu kürsüden taahhütte bulunmanızı istiyorum. AKP milletvekilleri yasağı engellemezse halka ne diyecekler? Adıyaman halkı sizden net bir taahhüt bekliyor, haberiniz olsun.

TÜTÜNDEN ELİNİZİ ÇEKİN 

Bu problemin çözümü, küçük çiftçiye, üreticiye yasak değil, mevcut üretim şeklini yasal hâle getirmektir. Üreticiyle, esnafla görüşülsün, ilgili STK'larla, odalarla görüşülüp ortak bir çözüm bulunabilir. Kimsenin denetimden, vergiden kaçtığı yok. Küçük üreticiyi destekler tarzda yasal düzenlemeler yapılabilir. Her türlü teşvik ve desteği sermaye şirketlerinin yerine kendi bölgesinde, kendi yaşam alanında istihdam yaratmış, geçimini sağlayan tütün üreticisine vermek gerektiği kanaatindeyim. Bu nedenle, Hükümeti, bu konuda Adıyaman'ın tütün üreticisinin sesini duymaya ve gelenek hâline gelmiş, binlerce ailenin geçim kaynağı olmuş küçük üreticileri dinlemeye davet ediyorum. Hükümete ve yasaklamanın öncülüğünü yapan Karadenizli bakanlara buradan sesleniyorum: Adıyaman'ın özellikle dağ köylerinin, Çelikhan ilçemizin ana gelir kaynağı olan tütünden elinizi çekin. Giresun için fındık ne demekse, Rize için çay ne demekse Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi için de tütün o demektir. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tramvayda cinsel tacize 4 yıl 2 ay

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Kesin koronavirüs tanısı olan hiçbir hastamız olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa