03 Ekim 2017 17:15

Şehir Tiyatroları 1’i yeni 21 oyunla seyirciyle buluşuyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Ekim ayında 1’i yeni, 21 oyunla seyirciyle buluşuyor.

Şehir Tiyatroları 1’i yeni 21 oyunla seyirciyle buluşuyor

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Ekim ayında 1’i yeni, 21 oyunla seyirciyle buluşuyor. Ekim ayında sahnelenecek oyunlar şöyle; Cibali Karakolu, Karıncalar (Bir Savaş Vardı), Son, Ben Çağırmadım, Martı, Oyunun Oyunu, On İki Öfkeli Adam, Şahane Züğürtler, Saadet Hanım, Ay Işığında Şamata, Hayal-i Temsil, Sızı, Fehim Paşa Konağı, Geç Kalanlar, Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar, Şekerpare, Yangın Yerinde Orkideler, Hisse-i Şayia, Macbeth, Reis Bey ve İki Arada Bir Yerde.

CİBALİ KARAKOLU

Cibali Karakolu halihazırda varlığını koruyan pek çok gerçeğe ışık tutarak geçmişten günümüzü yansıtan eleştirel bir ayna olmayı başarıyor. Öğrenilmiş kadın erkek ilişkileri başta olmak üzere, paranın ilişkilerdeki etkisi, çeşitli kurumlardaki eksikliklerin neden olduğu yetersizlik, toplumsal ve politik yaşama dair eleştirilerle biçimlenen oyun, güldürmek kadar yeniden cevaplanması gereken pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Oyun; 4-7 Ekim tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde. 

KARINCALAR - BİR SAVAŞ VARDI

Bir asker, nedenini bilmediği ve hiçbir şeyini anlayamadığı savaşta firar eder. Özgürlüğe koşup sevgilisine kavuşacağını sanıyorrken ayağı bir mayına kilitlenir. İşgal için gittiği topraklarda kendine esir olan asker, hayatta kalabilmek için, topuğunu mayından ayırmamak zorundadır. “Burada ne kadar kalırım, bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa, artık ben seni bekliyorum!..” Oyun, 4-7 Ekim  tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesinde, 18-21 Ekim 2017 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesinde.

SON

Tüm bilgi dijital ortama aktarılmış, insanlar tek tek damgalanıp sınıflarına göre bölgelere yerleştirilmiş ve hafızalarını silen bedava yemeklerin etkisiyle her şeyi unutmaya başlamışlardır. Değiştirilmemiş gerçeklerin yazılı olduğu tek şey, tüm diğer belgelerle birlikte yok edilen işaretli kağıtlardır. Karşılayıcı ve onunla yolu kesişenler şimdi hem kendi unutturulmuş geçmişlerine sahip çıkmak hem de gerçekleri kendilerinden sonrakilere aktarabilmek için bu kağıtların peşindedir. Oyun, 5-7 Ekim tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesinde. 

BEN ÇAĞIRMADIM

Yazacağı yeni romana konu arayan Mithat, o akşam yakın dostlarını ve doğaüstü yetenekleriyle etrafta ün salmış Madam’ı akşam yemeğine davet eder. Mithat’ın amacı hem mesleğine dair biraz gözlem yapmak hem de misafirleri ile keyifli bir akşam geçirmektir. Ancak işler hiç beklenmedik bir şekilde ilerler. Mithat ve karısı Leyla için, o akşamdan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Oyun;4-7 Ekim tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesinde, 18-21 Ekim 2017 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesinde. 

ON İKİ ÖFKELİ ADAM

Sinema ve sahnede bir klasik olmayı başarmış On İki Öfkeli Adam, Şehir Tiyatrolarında çağdaş bir rejiyle seyircinin beğenisine sunuluyor. Şüphelinin suçlu olduğunun genel kabul görüldüğü jüride, bir üye bu karara karşı çıkarsa ne olur? 12 jüri üyesi üzerinden adalet kavramını sorgulayan, Reginald Rose’un yazıp Arif Akkaya’nın yönettiği oyun; 5-7 Ekim tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Sahnesinde.

MARTI

Anton Çehov’un yazdığı Behçet Necatigil’in dilimize kazandırdığı oyun Yıldırım Fikret Urağ rejisiyle Şehir Tiyatrolarında seyirciyle buluşuyor. Sorin Çiftliğinde bir akşamüstü... Çiftliğin hemen yanı başındaki gölün kıyısında hazırlanmış sahnede Genç Yazar Treplev’in oyunu oynanacaktır. Annesi Ünlü Aktrist Arkadina, sevgilisi Başarılı Yazar Trigorin ve ev halkı gösteriyi izlemek için toplanmışlardır. Oyunda Treplev’in aşık olduğu Nina oynayacaktır. Treplev’in hayali sanatta yeni biçimler bulmak, Nina’nın hayali ise ünlü bir aktrist olmaktır. Oyun,4-7 Ekim tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesinde. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Narcissus sergisi Merkür’de

SONRAKİ HABER

Haydarpaşa Garı’nda 367. hafta: Haydarpaşa Garı Satılamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa