ODTÜ'deki orman talanı için suç duyurusu

ODTÜ ormanının talan edilmesine karşı Yeşil Ankara Platformu ve meslek odaları, ilgili kurumlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

03 Ekim 2017 12:11
Paylaş

ODTÜ'den yol geçirerek Orman Kanunu'nu ihlal ettiği ifade edilen Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusu İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Toplantıda basın açıklamasını yapan TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Özgür Topçu,  ODTÜ arazisine girilerek, 4,5 km uzunluğunda yer yer 135 metreyi bulan genişlikte ormanlık alanın gece boyunca iş makineleriyle talan edildiğini söyledi.

Topçu, ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan bir protokole rağmen gece yarısı yapılan operasyonun “hukuki sürecin işletilmediğine dair en büyük kanıt” olduğunu ifade ederek, “ ODTÜ Ormanı'nın bir parçasıdır. Orman vasfı tescillenmiş bu arazide yapılacak çalışmalar Orman Kanunu'na tabidir. Herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kendi arazisinde yer alan tek bir ağacın yerini değiştirebilmek için bile günlerce sürecek hukuki sürece tabiyken, bir gecede 4 bin civarı ağacın ormanlık alandan sökülmesi hukuksuzdur! Yapılan bu çalışmalar esnasında Orman Kanunu açıkça ihlal edilmiştir. Bu konuda sorumlu olan ve konunun tarafı olan kurumlar bu noktada açıkça suç işlemiş ya da görevin sorumluluklarını ihmal etmiştir. Bizler, kent yaşamının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için hayati öneme sahip olan Ormanlık arazilerin rant uğruna talan edilmesini kabul etmiyoruz. Kentimizin yaşanamayacak bir hale gelmemesi ve bu rant projeleri uğruna yapılan talanların bir an önce son bulması için, bu sürecin çeşitli aşamalarında suçu ya da ihmali olan kurumlar ile ilgili hukuki olarak gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulanan kurumlar şöyle: Yeşil Ankara Platformu, ODTÜ Mezunları Derneği, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği, Tarım Orkam- Sen. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ege Üniversitesi mezun öğrencilere kınama cezası verdi

SONRAKİ HABER

Bakan Soylu, HDP'li belediyenin deprem yardımının neden engellendiğini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa