03 Ekim 2017 09:17

Turizmde sayı arttı, harcamalar düştü: Umut gelecek sezon

Geçtiğimiz yıla göre turist sayısında yaşanan artışın kişi başı harcamalara yansımamasından yakınan turizmciler, umudu gelecek sezona bağladı.

Turizmde sayı arttı, harcamalar düştü: Umut gelecek sezon

Paylaş

Yaz turizminde sezonun kapanmasına sayılı günler kaldı. Ancak, turizmin kalbinin attığı İzmir, 2015 yılı sayısını yakalayamadı. Sadece 2015 yılı Ağustos ayında 203 binin üzerinde olan turist sayısına karşı, 2016 yılında 112 bin civarında turist ağırlayan İzmir, 2017 yılının aynı döneminde ise hafif bir toparlanma ile 147 bin civarına ancak gelebildi. 

 

İzmir'i tercih eden ilk dört ülke arasında ise Almanya, İran, İngiltere ve Hollanda geliyor. 2017 yılı turizm verilerindeki artışın yüzde 81'ini İranlı turistlerin oluşturduğu, buna karşı İngiltere ve Hollanda'da yüzde 17 düşüş yaşadığı İzmir, Alman turistte yüzde 5'lik bir artış yaşadı.

KİŞİ BAŞI HARCAMA ORANI DÜŞTÜ

Sayılardaki değişim ve özellikle İranlı turistlerde yaşanan artış, turizmcileri etkilerken, bu sayı turizm gelirlerine yansımadı. Ziyaretçi sayısının 2016 Ağustos dönemine göre yüzde 18 artan turist sayısına karşı 714 Dolar olan kişi başı harcama, 2017 aynı döneminde 611 Dolar olarak gerçekleşti. Turist sayısında yaşanan kısmi artışın sevindirici olduğunu belirten turizmciler harcamaların düşmesinden ise dertli.

‘ESKİSİ GİBİ TURİST GELMİYOR'

Çeşme'de 12 yıldır lokanta işletmeciliği yapan Caner Reyar (56), her senenin bir önceki seneyi aratır olduğunu belirterek, “Bu aylarda önceden akşam saat 18.00-19.00 civarlarında insanlar dışarıda olurdu. Birçok festivaller yapılırdı. Ama bakıyoruz, doğamız tahrip ediliyor, ekonomimiz çöküyor artık eskisi gibi turist de gelmiyor. Biz de umduğumuzu bulamıyoruz. Buraya tatile gelen bir insan maksimum 10 bin TL gözünden çıkarsın. Çünkü istenilen olmayınca fiyatlar yükseliyor. Buraya da önce yabancı turistler gelirdi. Şimdi neredeyse yok denecek kadar az” dedi.

‘UMDUĞUMUZU BULAMADIK'

Çeşme Alaçatı' da 3 yıldır esnaflık yapan Lütfü Keleş (37) bu sezon da umduğunu bulamayanlardan. Genellikle yerli halkın geldiğini belirten Keleş, Türkiye koşullarında gelen yerli halkın da ekonomik imkanlarının sınırlı olduğu için gelirlerin düştüğünü ifade etti. Neredeyse İflas aşamasına geldiğini dile getiren Keleş, “Gelecek sene böyle olursa sadece ben değil, birçok esnaf dükkanını kapatacak. Artık bu kötü ekonomik koşullara 'dur' denilsin. Çünkü buradaki yerli halk etkilenirse ekonomiden biz esnaflar zaten etkileniriz. Bir yerden sonra çözüm bulunsun. Türkiye kendi sorunlarını çözsün ve turistler gelsin” dedi.

‘YİNE ZARARDAYIZ’

Çeşme esnaflarından 43 yaşındaki Zülfiye Ülkü ise, bu sezon da umduğunu bulamadığını ifade ederek, sezonu bin bir zorluklarla kapattığını belirtti. Ülkü, satışlarının yüzde 40'larda kaldığını söyledi. Yine zararda olduklarını dile getiren Ülkü, ekonomik krizi iliklerinde hissettiklerini kaydetti. Özellikle kadın turistlerin varlığını arar olduklarını belirten Ülkü, yerli turistin bin bir zorlukla geldiğini, yabancı turistin ise harcama yapmamaya başladığını söyledi.  (İzmir/MA)

ÖNCEKİ HABER

Women went onto the streets: These laws can’t be passed like this

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa