03 Ekim 2017 09:12

2 gazeteciye 12'şer yıl hapis cezası isteniyor

Mersin'de 2 aydır tutuklu bulunan 2 gazeteciye, dergi ve kitaplar gerekçe gösterilerek dava açıldı. İddianamede 12'şer yıl hapis cezası istendi.

Paylaş

28-29 Temmuz'da tutuklanan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi çalışanları Serkan ve Özkan Erdoğan hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sonra iddianame hazırlandı. Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederek, Serkan ve Özkan Erdoğan hakkında "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlamalarıyla dava açtı.

19 SAYFALIK İDDİANAMENİN 16 SAYFASI TARİH!

Savcı 19 sayfalık iddianamenin 16 sayfasında PKK ve KCK'nin kuruluşundan söz etti. İddianamede Özkan Erdoğan'ın cüzdanında bulunan, 2014'te YPG saflarında yaşamını yitiren ve çocukluk arkadaşı olan Mustafa Kızılkaya'nın fotoğrafı suç delili olarak gösterildi. Özkan Erdoğan'ın Mersin'deki evine yapılan baskında Serkan Erdoğan'ın gözaltına alındığı ve evde yapılan aramalarda el konulan dergi ve kitaplarda "PKK lehine paylaşımların yer aldığı" şeklinde değerlendirmenin yer aldığı iddianamede, "Dosya içerisinde bulunan materyallerden anlaşılacağı üzerine PKK/KCK silahlı terör örgütünün Türkiye yapılanması KCK/TY içerisinde ideolojik alan merkezine bağlı basın yayın komitesi içerisinde faaliyet yürüttükleri. Kendi istemleri doğrultusunda PKK/KCK silahlı terör örgütü ile organik bağ kurdukları ve örgütün kuruluş amaçlarını, gayesini, faaliyet ve eylemlerini benimseyerek gönüllü, iradi ve bilinçli bir şekilde örgüte hakim hiyerarşik gücün emrine girdikleri ve örgüt üyesi olduklarına dair haklarında kamu davası açılmasını gerektirir. Nitelikte yeterli delil ve suç şüphe bulunduğu anlaşılmaktadır" denildi.
 
Savcı dergi, kitap ve bazı sosyal medya paylaşımlarını suç delili göstererek, Serkan ve Özkan Erdoğan’ın "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 12’şer yılla yargılanmalarını istedi. 
 
2 gazetecinin ilk duruşması 25 Ocak 2018'de Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (Adana/MA)

ÖNCEKİ HABER

Osmangazi Köprüsü'nden geçmeyenlerin parasını halk ödeyecek

SONRAKİ HABER

KESK Adana’da 24’üncü yılını kutladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa