02 Ekim 2017 17:53

Romanya’da operada ezan protestosu 

Romanya’da sağcılar, operadaki bir eserde ezan okunmasını, milli marşı söyleyerek protesto etti.

Paylaş

Romanya’da radikal sağcılar, Kluj şehrinin ünlü opera binasında sahnelenen eserin bir parçası olarak ezan okunmasını, milli marşı söyleyerek protesto etti. Olay Karl Jenkins'e ait “Silahlı adam-Barış için dua” adlı eserin gösterime girdiği ilk gece yaşandı.

BBC’nin haberine göre sahnede ezan okunmaya başlayınca, Romanya Radikal Sağ Partisi üyeleri ayağa kalkıp Romanya milli marşını söyleyerek ezanı protesto etmeye başladılar. Eserin sahnelenmesi yarıda kesildi, sahne karartıldı ve opera görevlileri protestocuları binadan çıkardı.

Protestocuların temsilcisi binadan çıkarken gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu eserde Allah’ın adı anılıyor! Bize etnik olarak başkalarıyla birlikte yaşamamız öğütleniyor. Sanki bu dünyada olup bitenleri bilmiyor muyuz? Allahu Ekber haykırışlarıyla Avrupa’da insanlar öldürülürken, bizim memleketimizde sahnede de olsa Allahu Ekber diye bağırılamaz” dedi.

Protestocular görevliler tarafından salondan çıkarılırken, diğer seyirciler ve protestocular arasında tartışmalar da yaşandı. Esere, protestocular dışarı çıkarıldıktan sonra alkışlarla devam edildi.

Karl Jenkins tarafından 2000 yılında bestelenen eser, dünyanın pek çok operasında şimdiye dek başarıyla sahnelenmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kanada’da iki saldırı, beş yaralı

SONRAKİ HABER

BIFED programı belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...